sobota, 21 maja 2016

Płonące Lipowo
Autor: Katarzyna Puzyńska
Tytuł: Trzydziesta pierwsza
Wydawnictwo: Prószyński i S-ka
Rok wydania: 2015
Liczba stron: 560
Gatunek: kryminał


Lipowo paraliżuje wiadomość, że już za kilka dni do wsi wraca piroman i morderca. Żaden z mieszkańców nie wyczekuje jego powrotu, szczególnie zaś policjanci, których ojcowie zginęli podczas wywołanego przez niego pożaru. Czy powinni być gotowi na kolejne afery? Czy były więzień na nowo znajdzie swoje miejsce? A może czekają ich niespodzianki?

Puzyńska z wielką łatwością wprowadza do akcji kolejnych bohaterów. Każdy z nich jest dopracowany i pełnokrwisty. I za każdym razem wszystko jest tak dobrze dograne, jakby autorka opowiadała o faktycznie istniejącej miejscowości i ludziach, z którymi na co dzień obcuje. Mam wrażenie, jakbym z każdą częścią coraz lepiej poznawała to miejsce i wczuwała się w ten klimat. A sama myśl, że pewnego dnia mogłoby ich zabraknąć zaczyna mnie już nieco martwić.

Autorka ma wielki talent w rzucaniu podejrzeń na kolejnych bohaterów. Każdy z nich otacza się tajemnicami, które sprawiają, że zaczynamy zastanawiać się nad ich uczciwością. Fakt, że Puzyńska chętnie zataja przed nami szczegóły, pogłębia nasze wątpliwości. I naprawdę ciężko jest rozgryźć całą intrygę i poskładać wszystkie elementy.

W trzeciej części serii o Lipowie szczególnie zainteresowały mnie dwie kwestie. Pierwsza z nich to tematyka związana z życiem groźnego przestępcy po wyjściu z więzienia. Takiej osobie nigdy nie jest łatwo, w końcu ludzie nie zapominają i nie wybaczają. Wydaje się również, że odbycie wyroku jest dla nich niewystarczającą karą i pragną, żeby przestępca pokutował całe życie. W tym miejscu zaczęłam się zastanawiać, czy faktycznie tak powinno być? Czy nie ma choćby cienia szansy, że taka osoba mogłaby zmienić się na lepsze? Czy nie zasługuje na drugą szansę?

Fantastycznym motywem, który autorka wykorzystała w swojej powieści jest funkcjonowanie sekt. Fakt, że ludzie potrafią w ten sposób się komuś podporządkować albo zwyczajnie dają się omotać, nigdy nie przestanie mnie zaskakiwać. No bo jak to możliwe? Co do tego doprowadza? Jak to wygląda w praktyce? I jak wpływa na dalsze życie tych ludzi? Świetny pomysł.

W tej części autorka znowu nieco zwolniła tempo, bardziej skupiając się na mieszkańcach Lipowa. Czy mi to przeszkadzało? Ani trochę. Puzyńska zaoferowała swoim czytelnikom niezwykłą mieszankę, łącząc intrygi z przeszłości z bieżącymi problemami mieszkańców. Ponownie nie zabrakło klimatu przesączonego tajemnicami, podłych złoczyńców oraz dociekliwego policyjnego śledztwa. Polecam.

Za możliwość przeczytania książki serdecznie dziękuję Wydawnictwu Prószyński i S-ka. 

7 komentarzy:

 1. Po dzisiejszym spotkaniu z Katarzyną Puzyńską na Warszawskich Targach Książki wiem, że serię o Lipowie muszę przeczytać koniecznie. Cieszy mnie to, że autorka wplotła do powieści wątki dotyczące funkcjonowania sekt. Pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
 2. A ja dalej uważam, że najbardziej barwną postacią w tej książce była Zuzia, która pluła kaszką. ;) Ale mimo marudzenia czytałam kolejne tomy: "Z jednym wyjątkiem", "Utopce" i teraz wypatruje "Łaskuna". Puzyńska ma dar przyciągania, mimo mankamentów w jej powieściach, które mnie wkurzają, wciąż jeżdżę do Lipowa. ;)
  Pozdrawiam i życzę przyjemnych kolejnych lektur tej autorki :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Mam coraz większe wyrzuty sumienia, że trzy pierwsze tomy stoją na mojej półce i się kurzą. Ale w końcu je przeczytam! Jestem bardzo zainteresowana:)

  OdpowiedzUsuń
 4. Po Twojej recenzji koniecznie muszę się zaopatrzyć w tę serię! Pozdrawiam serdecznie :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Książki Puzyńskiej to mieszanina kryminału i literatury obyczajowej. W "Trzydziestej pierwszej" z zainteresowaniem przyglądałam się reakcjom społeczeństwa na wyjście z więzienia podejrzanego osobnika. Puzyńska świetnie zobrazowała rosnące niepokoje społeczne, w tym również gniew i chęć odwetu. Świetna książka, którą czyta się jednym tchem.

  OdpowiedzUsuń
 6. Książki Puzyńskiej jeszcze przede mną :) Lubię wątki obyczajowe i społeczne w kryminałach mimo wszystko :)

  OdpowiedzUsuń
 7. Bardzo jestem ciekawa, jak zostało przedstawione życie byłego więźnia wśród nieprzychylne społeczności. Trudny temat. Po książkę na pewno siegne.

  OdpowiedzUsuń

Kochani, jest mi niezmiernie miło gościć Was na mojej stronie :) Bardzo chętnie zajrzałabym do każdego, dlatego proszę, zostawcie kilka słów, które naprowadzą mnie na Wasz trop :)