środa, 21 września 2016

W ramionach śmierci
Autor: Joanna Bagrij
Tytuł: Oddech śmierci
Wydawnictwo: Czarna Kawa
Rok wydania: 2016
Liczba stron: 457
Gatunek: kryminał


Wszystkie ofiary zamordowano z wyjątkową brutalnością. Ciężko uwierzyć by przypadkowy zabójca zdolny był do podjęcia takiego wysiłku. Drobiazgowe charakteryzacje, symbole czy tatuaże to jedynie niewielki fragment mrocznego planu, który zrodził się w jego chorej głowie. Co łączy ofiary? Dlaczego musiały zginąć? Jak długo morderca pozostanie o krok przed policją?

Kryminał to jeden z moich ulubionych gatunków. Uwielbiam skrupulatne śledztwa, policyjne pościgi, manipulacje morderców, zwroty akcji i zaskakujące zakończenia. Dlatego też do książek wpisujących się w ten nurt podchodzę z dużymi oczekiwaniami. Nawet debiuty nie otrzymują ode mnie żadnej taryfy ulgowej.

Tym, co w pierwszej kolejności zwróciło moją uwagę w tej książce, jest interesująca narracja. Nie ma dla mnie większego znaczenia, na jaki typ opowiadania historii decydują się autorzy, pragnę po prostu, żeby czytało się lekko. Bagrij zdecydowała się na dosyć nietypowe dla mnie połączenie narracji pierwszo i trzecio osobowej. Przez bardzo długi czas zastanawiałam się, kim jest tajemnicza bohaterka, odgrywająca tak znaczącą rolę w tej powieści. Ciekawość przejrzenia jej i zrozumienia jakie miejsce zajmuje, sprawiła, że z większą przyjemnością śledziłam akcję książki.

Grzechem byłoby nie wspomnieć kilkoma słowami o bohaterach. Chętnie podążam za śledztwami, w czasie których funkcjonariusze wykazują się skrupulatnością, pracowitością i ambicją. Policjanci wykreowani przez autorkę dążyli do celu po przysłowiowych trupach. Nie zawsze grali fair, a czasami rozmijali się z przepisami prawa, zawsze działając jednak w słusznej wierze. Taki typ twardych- szanujących pracę, poszukujących wyzwań, ale także ludzkich  i błądzących- śledczych odpowiada mi najbardziej. Pozostali bohaterzy także przykuwają uwagę czytelnika. Każdy z nich jest specyficzny, sprawiający wrażenie zdolnego do wszystkiego i budzący podejrzenia. A świat wypełniony pieniędzmi i sztuką świetnie komponuje się z takimi sylwetkami.

Fabuła stworzona przez Bagrij została dopracowana i przemyślana. Oryginalna, przewrotna, obfitująca w zwroty akcji. W tej książkę nic nie jest takie, jakim się początkowo wydaje. Duże znaczenie miała dla mnie także „wyobraźnia mordercy” i brutalność, którą tak chętnie operował. Lubię krwawe i mroczne kryminały, dlatego obrazowe i sugestywne zbrodnie były dla mnie prawdziwą gratką. To, co także ma dla mnie duże znaczenie w tego typu książkach, to wyjaśnienie wszystkich wątków. Nie lubię po lekturze zostawać z pytaniami i wątpliwościami, sprawia to, że czuję się rozczarowana, często oceniając powieść, jako niedopracowaną. Tym razem nie miałam na szczęście takiego problemu.

Moim zdaniem autorka książki spisała się naprawdę świetnie. Podołała wszystkim problemom, przed jakimi staje autor kryminału. Zaskakiwała, bawiła się z czytelnikiem w kotka i myszkę, lubowała się w mroku i agresji, chętnie stosowała zwroty akcji. Do gustu przypadło mi również zakończenie, stanowiące świetne uzupełnienie dla tej opowieści. Bawiłam się fantastycznie. Serdecznie polecam- zarówno tym, którzy miłość do mrocznych książek mają we krwi, jak i tym, którzy potrzebują impulsu do polubienia tych powieści.  

Za możliwość przeczytania książki serdecznie dziękuję Wydawnictwu Czarna Kawa. 

13 komentarzy:

 1. Narobilas mi ochoty na ten kryminał;) już kiedyś miałam go w planach a Ty mi teraz przypomnialas dlaczego chcę go przeczytać ;)

  OdpowiedzUsuń
 2. Jak mi wpadnie w łapki,to chętnie przeczytam.

  OdpowiedzUsuń
 3. Zapisuję, uwielbiam ten gatunek :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Nabrałam chęci na przeczytanie tego kryminału, nieźle się zapowiada, a ja takie właśnie lubię. :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Lubię kryminały i teraz mam na jakiś ochotę, może właśnie na ten się skuszę :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Po ten gatunek literacki często sięgam w ciemno :)

  OdpowiedzUsuń
 7. Uwielbiam kryminały, więc bardzo chętnie przeczytam tę książkę ;)
  Pozdrawiam! http://literacki-wszechswiat.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
 8. Od jakiegoś czasu mam tę książkę na oku.

  OdpowiedzUsuń
 9. Ostatnio bardzo wkręciłam się w kryminały, więc to idealna książka dla mnie :)
  Pozdrawiam!

  napolceiwsercu.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 10. Czytałam tę książkę i bardzo przypadła mi do gustu. Osobiście miałam problem z bohaterami, ponieważ było ich za dużo(jak dla mnie). Debiut udany!

  OdpowiedzUsuń
 11. wiem komu bym sprezentowala te ksiazke :D pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń
 12. Jeśli chodzi o kryminały to tak jak ty lubię przede wszystkim te mroczne i krwawe, choć muszę przyznać że często odnajdujesz autorów i tytuły, które są mi kompletnie nieznane, a kiedy o nich czytam w recenzjach jak ta, to czuję się ogromnie zaintrygowany i ciekawość co do nich aż mnie zżera :)

  OdpowiedzUsuń

Kochani, jest mi niezmiernie miło gościć Was na mojej stronie :) Bardzo chętnie zajrzałabym do każdego, dlatego proszę, zostawcie kilka słów, które naprowadzą mnie na Wasz trop :)