niedziela, 3 lipca 2016

Zmierzyć się z prawdą czy żyć w nieświadomości?
Autor: Kelli Estes
Tytuł: Jedwabna opowieść
Wydawnictwo: Kobiece
Rok wydania: 2016
Gatunek: literatura współczesna
Liczba stron: 432


W domu swojej zmarłej krewnej Inara znajduje pięknie wyhaftowany skrawek materiału. Tajemnicze znalezisko tak bardzo intryguje kobietę, że pragnie ona dowiedzieć się o nim jak najwięcej. Stopniowo odkrywane fakty sprawią, że życie Inary i jej rodziny nigdy nie będzie już takie samo.

Mimo że książka zrobiła na mnie ogromne wrażenie, bardzo ciężko mi się o niej pisze. To jedna z tych historii, które rzucają nas na kolana i sprawiają, że zaczynamy zastanawiać się zarówno nad sobą, jak i nad światem. Naszą głowę rozsadzają pytania, a serce przenika smutek. Kolejny raz próbuję zrozumieć, jak możemy w ten sposób krzywdzić innych i kolejny raz zostaję bez odpowiedzi. To jedna z tych sytuacji, kiedy niezwykle trudno zamknąć książkę i przejść nad nią do porządku dziennego. Mam wielką chęć dalej przeżywać książkowe wydarzenia i rozmawiać, rozmawiać, rozmawiać…

„Ludzie nic nie wiedzieli o innych kulturach i narodowościach. Wiedzieli tylko, że Chińczycy bardzo się różnią od wszystkiego, do czego przywykli, i to ich przerażało. Lęk może doprowadzić ludzi do potwornych rzeczy”.

Autorka swoją powieścią obnaża wszystkie ludzkie wady i słabości. Pokazuje nam, jak wiele chowamy w sobie zła i przybliża możliwe scenariusze związane z jego uwolnieniem. Dla mnie to doskonałe studium ludzkiej psychiki, próba zrozumienia i może po części rozgrzeszenia, choć niektórych rzeczy nie można wybaczyć. To nie jest tak, że w tej powieści występują same czarne charaktery. Nie! Estes próbuje znaleźć złoty środek i w ramach przeciwwagi oferuje nam bohaterów dobrych, o wielkich sercach. To oni sprawiają, że ta lektura staje się odrobinę  łatwiejsza, a ciężki temat trochę bardziej znośny.

„Żadne z nich nie uczyniło nic złego. Ich jedynym występkiem było to, że urodzili się chińczykami, których biali Amerykanie uważali za gorszych niż zwierzęta hodowlane. Niechciani. Nieczyści. Byli przeszkodą”.

„Z rąk białych ludzi spotykało ją tylko okrucieństwo, wynikające z ich przekonania, że są lepsi”.

Autorka zaprasza nas do świata, w którym teraźniejszość niebezpiecznie igra z przeszłością. Te dwie płaszczyzny przepięknie się łączą i przenikają, sprawiając, że od tej opowieści ciężko oderwać się choć na moment. Wspaniale czytało mi się wątki związane z Mei Lien, ale bieżące wydarzenia były dla mnie nie mniej ciekawe. Prowadzone przez Inarę „śledztwo” wprowadza intrygujący i tajemniczy klimat, będący jedną z najmocniejszych stron tej powieści. Niecierpliwie podążałam za słowami Estes próbując zrozumieć, co spotkało młodą Chinkę. I tylko trudno mi było przestać mieć do siebie pretensję, że nie potrafię czytać jeszcze szybciej.

Obydwa, wykreowane przez autorkę książki, światy zrobiły na mnie duże wrażenie, choć momentami ciężko było mi uwierzyć, że w ciągu stu lat tak wiele może się zmienić. Estes fantastycznie ukazała kontrast między dzisiejszymi czasami, a XIX wiekiem. Nie znalazłam żadnego błędu i nie mogę wytknąć jej żadnego potknięcia. To bardzo spójna i dopracowana opowieść, a fakt, że napisała ją debiutantka świadczy o wielkim talencie.

Ta książka jest po prostu fantastyczna. Bardzo wciągająca, niezwykle obrazowa, mocna i emocjonalna. Jestem przekonana o tym, że podbije serce niejednego czytelnika- niezależnie od płci i od wieku.

Za możliwość poznania tej historii dziękuję Wydawnictwu Kobiecemu.

14 komentarzy:

 1. Nie znam tej historii, ale ogromnie mnie nią zaintrygowałaś. Już sobie dodałam tę książkę do "do przeczytania" :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Wydaje się naprawdę dobra, ale raczej odłożę ją na zimowe wieczory ;)

  OdpowiedzUsuń
 3. Skoro wywołuje tyle emocji i jest to dopracowana książka, z chęcią przeczytam.

  OdpowiedzUsuń
 4. Uwielbiam kulturę azjatycką, więc myślę, że świetnie odnalazłabym się w tej powieści, jestem podwójnie ciekawa, by to debiut autorki :D

  OdpowiedzUsuń
 5. Książka wydaje się tak samo fantastyczna, jak "Dziewczyna z ogrodu". Bardzo lubię publikacje Wydawnictwa Kobiecego, więc chętnie przeczytam. Skoro tak polecasz, musi to być naprawdę wyjątkowa powieść. :-)

  OdpowiedzUsuń
 6. Kurczę, teraz żałuję, że nie wzięłam tej książki do recenzji :)

  OdpowiedzUsuń
 7. Z czasem chętnie ją poznam :)

  OdpowiedzUsuń
 8. Od niedawna azjatycka kultura bardzo mnie ciekawi, ten klimat, świat nowoczesny połączony z tradycją. Książkę będę miała na oku ;)

  Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
 9. Książka wydaję się być bardzo interesująca i mam nadzieję, że uda mi się ją dostać w swoje czytelnicze szpony ;)

  OdpowiedzUsuń
 10. Książkę pierwszy raz widzę na oczy :o. Lubię książki, które zmuszają do myślenia i przezywania, które długo nie potrafią dać ci spokoju po przeczytaniu! Może to coś dla mnie?
  Podobają mi się cytaty. Bardzo życiowe i prawdziwe.
  Pozdrawiam!

  #SadisticWriter
  http://zniewolone-trescia.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 11. Widać, że w książce poruszone zostały ważne tematy, nie brakuje też ludzkich słabości. Przeczytam z chęcią. Pozdrawiam! :)

  OdpowiedzUsuń
 12. To już kolejna entuzjastyczna recenzja tej książki, na którą w ostatnim czasie natrafiłam w książkowej blogsferze. Mam za sobą wiele książek o odkrywaniu prawdy i zmierzaniu się z przeszłością. Po "Jedwabną opowieść" sięgnę na pewno. :)
  Pozdrawiam wakacyjnie,
  Kania Frania
  www.kaniafrania.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 13. Książkę zamierzam w najbliższym czasie przeczytać :)

  OdpowiedzUsuń
 14. Po takiej recenzji koniecznie muszę sięgnąć po tę książkę!

  OdpowiedzUsuń

Kochani, jest mi niezmiernie miło gościć Was na mojej stronie :) Bardzo chętnie zajrzałabym do każdego, dlatego proszę, zostawcie kilka słów, które naprowadzą mnie na Wasz trop :)