sobota, 27 sierpnia 2016

Dobre bo polskie?

W ostatnim czasie zrobiło się bardzo głośno o polskich książkach. Blogerzy zachęcają do ich czytania, próbują zrozumieć, dlaczego czytelnicy tego nie robią, przywołują tytuły, na które sami mają ochotę.

Szczerze przyznam, że sama przez dość długi czas unikałam polskich autorów, strzegąc się przede wszystkim świeżo wydanych książek. Trzymałam dystans i przekonywałam samą siebie, że daleko im do zagranicznych arcydzieł. Tylko czy na pewno? W końcu dałam im szansę. Raz. Drugi. Trzeci. I przekonałam się, że coś mi umknęło, bo wcale nie jest źle.

Podążając za tym tematem, dzisiaj chciałabym zaprezentować Wam kilka polskich tytułów (niekoniecznie nowych), na które mam wielką chęć.                                   
 

  
A jakie jest Wasze zdanie na temat książek pisanych przez polskich autorów?
Sięgacie po nie chętnie czy nie do końca im ufacie?
Widzicie coś dla siebie na mojej liście?

11 komentarzy:

 1. Uwielbiam Michniewicza za "Samsarę", świetna książka. Muszę nadrobić resztę jego twórczości ;)
  Co do polskich to ja akurat się nie boję, a nawet dość chętnie sięgam po rodzimą literaturę. Osobiście cenię polską fantastykę, z Sapkowskim na czele. Do Twojego zestawienia dorzuciłabym na pewno "Dygot" Małeckiego!

  OdpowiedzUsuń
 2. Czytam bardzo chętnie naszych rodzimych twórców. Na te zaproponowane przez Ciebie książki będę polować :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Kiedy omijałam polską literaturę szerokim łukiem. Teraz mam inne zdanie na ten temat i z ogromna chęcią czytam literaturę naszych autorów. Uwielbiam twórczość Magdaleny Witkiewicz <3

  OdpowiedzUsuń
 4. "Córeczka" jest niezwykłą książką, myślę, że Ci się spodoba :) Z książek, które wymieniłaś bardzo chciałabym poznać "Nic oprócz strachu" oraz "Nieobecną" :) Sama bardzo lubię książki polskich autorów, myślę, że w niczym nie odbiegają poziomem od zagranicznych :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Córeczkę, Skazańca i Dziewczyny z Syberii polecam całym sercem. Czytałam i w dalszym ciągu jestem pod wrażeniem.

  OdpowiedzUsuń
 6. Książkę "Odnalezieni" mam w najbliższych planach. Pozostałych nie czytałam.

  OdpowiedzUsuń
 7. Bardzo lubię polską literaturę, tych książek jednak jeszcze nie czytałam, ale na pewno coś sobie wybiorę i przeczytam ;)
  Pozdrawiam! http://literacki-wszechswiat.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
 8. Ja uwielbiam polskich autorów i często sięgam po ich powieści. Puzyńska, Mróz, Witkiewicz,Gargaś, Rogoziński... i wielu innych! Niczym nie ustępują pisarzom zagranicznym, a niejednokrotnie biją ich na głowę. :) Niekoniecznie dobre, bo polskie, ale dobre, bo... dobre. ;)

  OdpowiedzUsuń
 9. Jestem właśnie na etapie nieśmiałego podejścia do polskich twórców, póki co zaopatrzyłam się w Mroza i Łoniewską, które czekają na przeczytanie :). Natomiast nie mam pojęcia, dlaczego tak niechętnie sięgam po ich twórczość, był taki okres, że tematyka książek, które czytałam po prostu nie do końca wpasowywała się w to, co aktualnie zostało wydawane :D. Z Twojej listy chętnie sięgnęłabym po ,,Dziewczyny z Syberii", bo słyszałam naprawdę wiele dobrego o tej książce.

  OdpowiedzUsuń
 10. Sama chciałabym przeczytać "Córeczkę" :)

  OdpowiedzUsuń
 11. Z twojej listy wybrałam 4 książki, które bardzo chciałabym poznać. Na pierwszym miejscu jest książka Córeczka :)

  OdpowiedzUsuń

Kochani, jest mi niezmiernie miło gościć Was na mojej stronie :) Bardzo chętnie zajrzałabym do każdego, dlatego proszę, zostawcie kilka słów, które naprowadzą mnie na Wasz trop :)