piątek, 13 maja 2022

Harlan Coben "Zachowaj spokój"

 


Autor
: Harlan Coben

Tytuł: Zachowaj spokój

Wydawnictwo: Albatros

Rok wydania: 2022

Liczba stron: 432

Gatunek: kryminał 
Co łączy zaginionego nastolatka i zamordowane kobiety? Co ściągnęło na nich wszystkich nieszczęścia i zbrodnie? Czy zemsta rzeczywiście może dobrze smakować?

Coben to jeden z tych autorów, którzy nigdy mnie nie zawiedli i nie rozczarowali. To tak, jakbym za każdym razem otrzymywała gwarancję, że czytana historia okaże się kryminalną perełką i że znajdę w niej dokładnie to, czego szukam i oczekuję. Wspaniale rozpoczyna się lekturę ze świadomością, że dostarczy nam ona wrażeń i emocji.

„Zachowaj spokój” to kolejna wspaniała opowieść w dorobku Cobena. Pisarz znakomicie radzi sobie z tworzeniem mrocznych i mocnych historii, dobrze wiedząc, które elementy są pożądane przez czytelników ceniących takie klimaty. Jednym z charakterystycznych punktów jego twórczości jest interesujące łączenie różnych wątków. Nowa książka opiera się na kilku historiach, które powoli zaczynają zgrywać się w całość, pogłębiając wartość powieści i utrzymując zainteresowanie czytelnika.

Każdy z tych wątków okazuje się na swój sposób ciekawy, przewrotny i skonstruowany w taki sposób, by pogłębiać napięcie. Co jednak najważniejsze, przez długi czas ciężko znaleźć między nimi wspólny mianownik. Coben dawkuje informacje, niespiesznie ujawnia połączenia, subtelnie działa na wyobraźnię. Przez cały czas mamy świadomość, że coś się wydarzy, ale nie jesteśmy pewni, na co możemy być przygotowani. To jak oczekiwanie za zapowiadaną burzę, która nadejdzie w najmniej spodziewanym momencie.

I owszem nie brakuje tutaj niespodzianek, bowiem akcja książki jest równie zaskakująca jak nagłe zmiany pogody. Książkowe wydarzenia łączą się w nieoczekiwany sposób, bohaterzy podejmują nieprzewidywalne decyzje, a autor dba o to, by czytelniczy nie czuli się znużeni czy zmęczeni jego opowieścią. Od pierwszych stron sporo się dzieje, a kolejne rozdziały pozwalają nam zaangażować się w czytaną książkę i poczuć silne emocje.

Coben znakomicie łączy wątki, motywy, tematy. Kartki powieści skrywają w sobie nie tylko istotną kryminalną historię, ale także istotny obyczajowy przekaz. Nie brakuje tutaj psychologicznego podłoża, odwołania do uczuć bohaterów, zwrócenia się w stronę ważnych życiowych spraw. Takie zestawienie sprawia, że całość pięknie ze sobą gra, nabiera różnych barw, staje się głębsza. „Zachowaj spokój” to kryminalno- obyczajowa paleta pełna odcieni i półtonów.

Nowa książka Cobena daje czytelnikom wiele możliwości. Możemy na chwilę przenieść się do świata bohaterów i zapomnieć o trudach własnej egzystencji. Możemy pobawić się w detektywa amatora i spróbować na własną rękę odkryć sprawcę zbrodni i poznać grzechy bohaterów. Możemy również po prostu wygodnie rozłożyć się w fotelu i zwyczajnie cieszyć się zaletami lektury. Coben jest dobry, zawsze i na wszystko.

Za możliwość przeczytania książki dziękuję Wydawnictwu Albatros.

1 komentarz:

Kochani, jest mi niezmiernie miło gościć Was na mojej stronie :) Bardzo chętnie zajrzałabym do każdego, dlatego proszę, zostawcie kilka słów, które naprowadzą mnie na Wasz trop :)