sobota, 23 kwietnia 2016

Jutro jest dziś
Autor: Priscille Sibley
Tytuł: Obietnica gwiezdnego pyłu
Wydawnictwo: Świat Książki
Rok wydania: 2013
Liczba stron: 416
Gatunek: literatura współczesna 

Matt i Elle byli sobie pisani, ich losy splatały się wielokrotnie, zupełnie tak, jakby przeznaczenie pchało ich ku sobie. Tak wiele się między nimi wydarzyło i tak wiele miało jeszcze mieć miejsce. Tymczasem Elle umiera, a Matt musi zadecydować o jej dalszym losie. Jego ukochana żona nie chciałaby funkcjonować z pomocą maszyny podtrzymującej życie, dobrze o tym wiedział, rozmawiali na ten temat wiele razy. Ale te rozmowy nigdy nie uwzględniały ciąży. Co zrobić w takiej sytuacji? Czy dziecko coś zmienia? A może bez Elle nic już nie ma sensu?

„Obietnica gwiezdnego pyłu” to jedna z tych książek, które koniecznie chciałam poznać. Ta historia nie dawała mi spokoju, od momentu, w którym usłyszałam o niej po raz pierwszy. Dylematy moralne bohaterów intrygowały mnie i sprawiły, że próbowałam postawić się na ich miejscu, co wcale nie było takie łatwe. W tej książce, aż do samego końca, nic nie mogło być proste i oczywiste. I nie było.

Sibley porusza wyobraźnią czytelnika przedstawiając mu historię wspaniałego uczucia. Nieustannie łączy ze sobą Ellę i Matta, wierząc, że wspólna przyszłość jest najlepszym, co może ich spotkać. Wbrew pozorom w historii tej niewiele jest radości, śmiechu czy spełnienia. I nie jest to żadne lovestory, choć trochę szkoda. To opowieść przesycona bólem- dojrzewania, rozstania, życia. Niesamowicie intrygująca i prawdziwa, tak cholernie realistyczna, że czasem, aż zadziwia. Budzi emocje i wstrząsa, sprowadzając nas na ziemię, po serii zawirowań między piekłem, a niebem. Ich miłość jest słodko- gorzka, choć przez to tak bogata, dojrzała i spełniona. Wielokrotnie rozbijała się o przypadki, uczucia i dylematy, jednak najgorsze dopiero przed nimi, a w zasadzie przed Mattem.

Wyobraź sobie, że musisz zadecydować o życiu lub śmierci najbliższej Ci osoby. Dobrze wiesz, że po tragicznym wypadku jej funkcje życiowe ulegną drastycznej zmianie, uszkodzony mózg odbierze wszystko, co w niej podziwiałeś i kochałeś. Ona zostanie kaleką- w sensie zdrowotnym i emocjonalnym. Ale teraz patrzysz na kogoś, kogo tak bardzo kochasz, a miłość potrafi przesłonić rozum.

Co zrobisz?

Na jaką decyzję sobie pozwolisz?

Z czym przyjdzie Ci żyć?

Historia tej rodziny jest tym bardziej niezwykła, że nie dotyczy jedynie Matta i Elle. Ta opowieść sięga znacznie dalej i znacznie głębiej. Zahacza o przeszłość, usiłując zrujnować przyszłość, sprawić, że nic już nie będzie takie samo. Matt i jego matka, dwoje tak bliskich sobie ludzi, stanęło po dwóch stronach barykady. Jedno z nich opowiadało się za życiem, drugie za śmiercią. Obydwoje zaś wierzyli, że wiedzą najlepiej, czego pragnęła Elle. Czy oby na pewno? Czy ta walka mogła komukolwiek przynieść coś dobrego? Bardzo ciężko czytało mi się o dzielącej ich różnicy zdań, ich niezgoda kuła mnie w oczy i wdzierała się do serca. Choć chciałam, nie umiałam postawić się na ich miejscu, przede wszystkim dlatego, że nigdy nie mogłabym decydować w takiej sprawie.

Bardzo podoba mi się pomysł przeniesienie tego konfliktu do sądowych murów. Lubię książki, których akcja obejmuje prawników, przepisy, argumenty, choć czasami bywa to nieco nużące. Mam wrażenie, że autorka zaoferowała nam tutaj absolutne minimum, jednak wiem, że wybrała dobrze- pokazała kulisy tej sprawy i zaznaczyła fakt, jak daleko mogą prowadzić rodzinne sprzeczki i moralne dylematy, a przy tym nie zmęczyła wątkiem samej rozprawy.

Ta powieść całkowicie mnie urzekła i gwałtownie pochłonęła. Jestem pod dużym wrażeniem realizacji tego tematu i warsztatu autorki. To wspaniała historia o trudach codziennego życia, konieczności wyborów, czasie poświęceń i wyborach moralnych. Ta wybuchowa mieszanka, nacechowana trudnymi tematami, jest jednak przy tym bardzo realistyczna i prawdziwa. W życiu nigdy nie jest jak w bajce, a ta książka najlepiej to podkreśla.


17 komentarzy:

 1. Miło czytać taką opinię zwłaszcza, jeśli mam ją na swojej półce :) Ciekawa jestem, czy na mnie zrobi równie wielkie wrażenie.

  OdpowiedzUsuń
 2. Jedna z moich ulubionych książek i oczywiście u mnie również jest recenzja tej pozycji. Smuci mnie jedynie, że mało kto o niej słyszał. Z całą pewnością nie raz do niej powrócę :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Nie słyszałam o tej książce i choć twoja opinia jest tak pozytywna, odpuszczę tą lekturę. To nie moje klimaty.
  Pozdrawiam cieplutko,
  gabRysiek recenzuje

  OdpowiedzUsuń
 4. Ciekawe czy mnie też tak urzeknie jak Ciebie:)

  OdpowiedzUsuń
 5. Nawet nie miałam okazji słyszeć o tej książce, ale Twoja recenzja niewątpliwie mnie zaciekawiła :)

  OdpowiedzUsuń
 6. okładka jest przepiękna, ma w sobie coś :) Ja też mam wielką ochotę na te książkę, ale jak na razie nigdzie jej nie mogę znaleźć :(

  OdpowiedzUsuń
 7. Chyba spodziewałam się po niej nieco więcej, nie urzekła mnie :< Szczerze mówiąc niewiele już pamiętam z samej fabuły, a czytałam ją w minionym roku (a to nie jest dobry znak :/ ). Okładka za to jest fenomenalna, a sam tytuł jest jednym z najpiękniejszych, jakie widziałam czy słyszałam ;)

  Pozdrawiam,
  Paulina z naksiazki.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 8. Słyszałam o tej powieści i przyznam, że jestem nią zaintrygowana, ale nie wiem czy nie przytłoczy mnie ogrom nieszczęścia bohaterów. Nie wyobrażam sobie jaką decyzję można podjąć w takiej sytuacji, przecież każda będzie w jakiś jednocześnie słuszna i krzywdząca. Przemyślę jeszcze sprawę, bo możliwe, że zwycięży ciekawość i chęć dowiedzenia się jak autorka wybrnęła z tego dylematu.

  OdpowiedzUsuń
 9. Kupiłam ją na wyprzedaży jakiś czas temu za 5 zł i nawet nie wyobrażasz sobie mojej radości po Twojej recenzji, tym jaka jest pozytywna... Wiedziałam, że to będzie świetna historia, ale nie myślałam, że aż tak! Teraz tylko muszę znaleźć czas, żeby po nią sięgnąć... ;)

  Pozdrawiam
  Książki - inna rzeczywistość

  OdpowiedzUsuń
 10. Myślę, że warto byłoby zapoznać się z tym tytułem ;)

  OdpowiedzUsuń
 11. Cudna książka, bardzo mi się podobała. A i kilka łez się polało.

  OdpowiedzUsuń
 12. pierwsze slysze otej ksiazce ale... chcialabym aj zchrupac :)

  OdpowiedzUsuń
 13. Zdecydowanie dla mnie - taka historia jest warta przeczytania. Zwłaszcza, że akcja przenosi się na salę sądową.

  OdpowiedzUsuń
 14. Książka swietna! Też mnie dziwi dlaczego tak mało o niej słychać. U mnie na półce stała dwa lata i o dwa lata za długo.

  OdpowiedzUsuń
 15. Książka swietna! Też mnie dziwi dlaczego tak mało o niej słychać. U mnie na półce stała dwa lata i o dwa lata za długo.

  OdpowiedzUsuń
 16. Historia bardzo ciekawa, przepiękna okładka... Tylko tak jak już ktoś przede mną wspomniał, boję się, że ta książka może mnie przytłoczyć negatywnymi emocjami w niej zawartymi. Sama nie wiem, co bym zrobiła, gdybym znalazła się w podobnej sytuacji i nie wiem, czy chcę wiedzieć, jakie decyzje podjęli bohaterowie. Pewnie czytając ją, co chwila zalewałabym się łzami, a tego chcę raczej uniknąć :) Mimo wszystko, recenzja świetna :)

  OdpowiedzUsuń

Kochani, jest mi niezmiernie miło gościć Was na mojej stronie :) Bardzo chętnie zajrzałabym do każdego, dlatego proszę, zostawcie kilka słów, które naprowadzą mnie na Wasz trop :)