sobota, 8 października 2016

Co się czai w lesie?
Autor: Artur Urbanowicz
Tytuł: Gałęziste
Wydawnictwo: Novae Res
Rok wydania: 2015
Gatunek: powieść obyczajowa/horror
Liczba stron: 462

Tomek i Karolina postanowili spędzić Wielkanoc na Suwalszczyźnie. Kilkudniowy wyjazd miał ponownie zbliżyć ich do siebie i ożywić związek, w którym powiało chłodem. Od początku wyprawa daleka jest od ich wyobrażeń- skłania się raczej ku koszmarom kojarzonym z filmami grozy.

Po „Gałęziste” sięgnęłam wiedziona wielką ciekawością, dopatrując się w tej książce specyficznej i wyróżniającej ją na tle innych polskich powieści fabuły. Połączenie różnorodnych gatunków zaintrygowało mnie szczególnie. W takich powieściach nigdy nic nie jest oczywiste i przewidywalne. Miałam wielkie nadzieje i duże oczekiwania. I nie zawiodłam się.

Przyznam szczerze, że na początku nie zaiskrzyło. Nie do końca mogłam poczuć ten klimat, a książkowi bohaterzy nieco mnie drażnili. I… nie jestem nawet pewna, kiedy te odczucia zeszły na dalszy plan, a następnie zupełnie zniknęły. Czytałam szybko, niecierpliwie pragnąć poznawać kolejne wydarzenia. Pochłonął mnie mrok, opanował strach. Musiałam trochę ze sobą powalczyć, by zepchnąć na bok własną bojaźliwość, ale było warto.

Tak. Podczas czytania odczuwałam niepokój. Udzielał mi się klimat grozy, na własnej skórze odczułam obecność książkowych upiorów. Autor zbudował mroczną i przepełnioną nieprzyjemnymi emocjami powieść, jakiej nie mógłby się powstydzić żaden pisarz z dużym doświadczeniem, a mowa tutaj przecież o kimś, kto tak naprawdę stawia swoje pierwsze kroki!

Czy znacie to uczucie, kiedy w drodze do łazienki gorączkowo szukacie włącznika światła, obawiając się spojrzeć za siebie?

Czy wiecie jak to jest, kiedy nieśmiało myjecie zęby, zastanawiając się, czy spojrzenie w lustro okaże się dobrym pomysłem?

Tak wpłynęła na mnie ta książka. Obawiałam się własnego cienia. Dawałam się ponieść wyobraźni. Wrócił strach przed koszmarami mieszkającymi pod łóżkiem. I czytałam dalej. Owszem, jestem bojaźliwa. I nie lubię horrorów. Ale nie mogłam się oprzeć. Historia stworzona przez Urbanowicza była dla mnie na tyle intrygująca, że zmierzyłam się z własnym strachem, by móc poznać jej rozwinięcie i zakończenie. Choć jestem pewna, że byłaby to także wielka gratka dla osób lubujących się w takich powieściach.

Kolejne strony przedstawiają szereg przerażających wydarzeń z udziałem Karoliny i Tomka. Do tej pory upiorne opowieści, których akcja rozgrywała się w lesie, znałam jedynie z filmów. Zagłębienie się w książkę dało mi jednak o wiele bardziej obrazowe i emocjonalne odczucia. Autor wspaniale stopniuje napięcie, zaskakując zwrotami akcji i wprowadzając wątki dodatkowo wzbogacające akcje. Ta książka nie byłaby tak dobra bez istotnego obyczajowego tła i informacji dotyczących Suwalszczyzny. Z przyjemnością wymieniłabym kilka cennych elementów i garść interesujących ścieżek, którymi za Urbanowiczem podążałam, szkoda mi jednak odbierać to innym czytelnikom.

Duże znaczenie miało dla mnie zakończenie książki. Zupełnie nie spodziewałam się, że autor wybierze takie rozwiązanie i w ogóle, ani przez chwilę, nie przyszło mi wcześniej do głowy, że można by pokierować akcją w ten sposób. Zbliżając się do zakończenia otrzymaliśmy odpowiedzi na wszystkie pytania i uniknęliśmy jakichkolwiek niedomówień czy niepewności, co także zasługuje na pochwałę.

Chętnie napisałabym więcej, tylko po co? Warto samemu przeczytać i ponapawać się tą opowieścią- bardzo przemyślaną, przyjemnie opowiedzianą, odpowiednio dopracowaną. Ciężko przyczepić mi się do czegokolwiek- nie dlatego, że nie chcę, po prostu nie ma do czego.

Za możliwość przeczytania powieści serdecznie dziękuję Autorowi. 

12 komentarzy:

 1. O nie, ja lubię myć zęby patrząc w lustro :D ta książka jest chyba zbyt dobrze napisana, żebym dała radę ją przeczytać;)

  OdpowiedzUsuń
 2. Lubię się bać podczas czytania, a w tym przypadku czuje niepokój już przy pierwszym spojrzeniu na okładkę. Książkę chętnie przeczytam, nawet jeżeli na początku nie wszystko "zgrzyta" :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Książka napisana jest z niezwykłą precyzją, jej klimat bardzo mi odpowiada. Zakończenie mnie również bardzo zaskoczyło :) Pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń
 4. Teraz to już padłam z ciekawości! Książka już do mnie pełznie, więc na dniach zabieram się za czytanie!

  OdpowiedzUsuń
 5. No proszę, proszę. Czytałam o tej książce już wcześniej, ale nie spodziewałam się, że może to być aż tak mocna fabuła. Myślę, że odebrałabym ją inaczej, bo lubię się bać, ale i tak nabrałam na nią ochoty:)

  OdpowiedzUsuń
 6. Jestem bardzo ciekawa tej książki i mam nadzieję, że już niebawem się z nią zapoznam ;)

  OdpowiedzUsuń
 7. Kolejna książka do upolowania i przeczytania:) Tylko czemu doba nie da się rozciągnąć w nieskończoność?

  OdpowiedzUsuń
 8. Uwielbiam takie klimaty, wiem, ze to nienormalne, ale nic na to nie poradzę.
  Na pewno przeczytam :)
  Pozdrawiam,
  Zaczytana Wiedźma
  ZaczytanaWiedźma.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 9. Książka brzmi obiecująco, czego nie spodziewałabym się po polskim autorze. Utarło się gdzieś w naszej podświadomości, że polscy pisarze nie zawsze radzą sobie z podjętym tematem i książki są nie chce napisać słabe. Nie mniej warto mieć na oku ta pozycję książkową.
  Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 10. Lubię takie książkowe klimaty i mam tę pozycję w planach, jestem ciekawa czy mi również się spodoba ;)
  Pozdrawiam! http://literacki-wszechswiat.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
 11. Tak dopracowane i klimatyczne lektury lubię.

  OdpowiedzUsuń
 12. Książka także bardzo mi się podobała. Było napięcie, mroczne miejsce akcji i mieszanka różnych osobowości. Powieść także poleciłam na swoim blogu. Mogłabym podpisać się pod Twoją recenzją.

  OdpowiedzUsuń

Kochani, jest mi niezmiernie miło gościć Was na mojej stronie :) Bardzo chętnie zajrzałabym do każdego, dlatego proszę, zostawcie kilka słów, które naprowadzą mnie na Wasz trop :)