wtorek, 11 czerwca 2019

Eben Alexander "Serce świadomości"
Autor: Eben Alexander
Tytuł: Serce świadomości
Wydawnictwo: Znak
Rok wydania: 2019
Liczba stron: 464
Gatunek: literatura faktu„Serce świadomości” to zadziwiająca podróż, w którą zabiera nas Eben Alexander, ceniony neurochirurg. Autor doświadczył śmierci klinicznej,  a w jego pamięci zapisały się wspomnienia z drugiej strony. Co więcej, nikt nie dawał mu szans na przeżycie. A jednak dziś wciąż jest z nami, choć jego życie i jego poglądy wyglądają zupełnie inaczej.

Za lekturę książki zabierałam się z wielką ciekawością. Bardzo cenię sobie tego typu historie, które nie tylko pozwalają mi dowiedzieć się czegoś nowego, ale także zwracają moja uwagę na istotne sprawy. A nie da się ukryć, że zagadnienia związane z tą tematyką zdecydowanie do tych ważnych się zaliczają. Mogą przecież zmienić całe nasze życie…


Duże zainteresowanie książkową tematyką pogłębiło się jeszcze w obliczu faktu, że Alexander za punkt swoich rozważań przyjął własne przeżycia. Doświadczył czegoś wstrząsającego i postanowił ten temat zgłębić oraz podzielić się z innymi. Można by powiedzieć, że to nie jest historia dla niedowiarków. Warto jednak dodać, że autor książki również kierował się wcześniej logiką i racjonalizmem. No właśnie- wcześniej.
Na stronach powieści mamy okazję wraz z Alexandrem przyjrzeć się wielu intrygującym zjawiskom, których w dużej mierze nie sposób wyjaśnić. I właśnie to wydaje się być w nich najciekawsze, w tym miejscu należy sobie zadać pytanie, na ile to wszystko jest dla nas realne, jak głęboko jesteśmy w stanie posunąć się w zgłębianiu wiedzy na ten temat. Telepatia, reinkarnacja, kontakty z duchami, przeczucia- to tylko kilka kwestii, jakie zostały opisane na stronach powieści.

Podczas lektury towarzyszyło mi wiele pytań. Czasami miałam wrażenie, że w mojej głowie panuje chaos i bałagan. Snułam refleksje i zastanawiałam się, na ile opisywane tematy są mi rzeczywiście bliskie. A wydaje mi się, że wbrew temu, co można by pomyśleć, każdy z nas mógłby znaleźć w tym utworze coś dla siebie. Dwukrotnie miałam w życiu bardzo silne przeczucie, niewytłumaczalne, ale takie, które się sprawdziło. Czy Wy też mieliście do czynienia z podobnymi zjawiskami?

Alexander pisze o rzeczach ważnych, ale również trudnych. Nie będę ukrywać, że w moim odczuciu lektura książki okazała się dość ciężką przeprawą. Mimo że kwestie poruszane w tym utworze naprawdę mnie zaciekawiły, to jednak dość trudno szło mi podążanie za piórem neurochirurga. Dlatego też tę lekturę sobie dawkowałam, poświęcając się jej w ciszy i skupieniu, po trochę, przez kilka dni. Jeśli jednak takie zjawiska rzeczywiście Was interesują, lub też macie podobne doświadczenia, nie pozwólcie by trudniejszy język okazał się dla Was barierą nie do pokonania i sięgnijcie po tę opowieść.

„Serce świadomości” to historia rzeczy wielkich, niezgłębionych i niewyjaśnionych. To kwestie, nad którymi można i trzeba pracować. To zbiór zagadek. Zaskakujące połączenie nauki i wiary. Ale przede wszystkim to utwór, którego autor nie próbuje przekonać nas do niczego na siłę, po prostu zachęca, by podchodzić do wszystkiego z otwartym umysłem.

Za przesłanie powieści do recenzji dziękuję Wydawnictwu Znak.

4 komentarze:

  1. Być może kiedyś się skuszę, ale nie jest to mój priorytet czytelniczy. 😊

    OdpowiedzUsuń
  2. Najciekawsza dla mnie byłaby chyba część, w której autor konfrontuje się z własnym racjonalizmem. Zastanawiam się jak przyjął swoje doświadczenia i jak zmieniło się jego życie. Nie jest to książka, którą miałabym ochotę przeczytać teraz, ale w przyszłości kto wie.

    OdpowiedzUsuń

Kochani, jest mi niezmiernie miło gościć Was na mojej stronie :) Bardzo chętnie zajrzałabym do każdego, dlatego proszę, zostawcie kilka słów, które naprowadzą mnie na Wasz trop :)