czwartek, 5 listopada 2015

Nie tak łatwo być sobą
Tytuł: Łzy księżniczki
Autor: Jean Sasson
Wydawnictwo: Znak
Rok wydania: 2015
Liczba stron: 432
Gatunek: literatura współczesna 


Wydawać by się mogło, że los rozpieszcza Sułtanę- jest księżniczką, mieszka w cudnym pałacu, a na co dzień nie brakuje jej pieniędzy. W rzeczywistości jednak łatwo stwierdzić, że ten, kto tak pomyślał, nigdy nie miał bliższego kontaktu z Arabią Saudyjską i nigdy nie poznał tego dziwnego świata, w którym kobiety tak niewiele znaczą. Być może naszej bohaterce było trochę łatwiej ze względu na pochodzenie, ale czy na pewno?

„Mieszkałam w luksusowym pałacu otoczona pięknej i bogactwem. A jednak królewskie przywileje niewiele mnie obchodziły, ponieważ jako dziecko pragnęłam tylko miłości obojga rodziców. Choć moja droga matka kochała mnie całym swoim sercem, ojciec nie widział w kobietach żadnej wartości”.

Opowieść Sułtany wstrząsnęła mną od samego początku. Losy kobiet w różnych stronach świata interesują mnie niesamowicie odkąd tylko pamiętam i choć wiedziałam, że nie wszędzie dobrze się dzieje, tym razem jednak nie mogłam pozbyć się przerażającej wizji, która podczas czytania malowała się w mojej głowie. Książęcy status nie uchronił kobiety przed zbrodniami popełnianymi przez mężczyzn z jej rodziny. Nie boję się używać tego słowa, choć mogło by wydawać się nieco przesadzone. Dla mnie jednak takie nie jest, a fakt, że kobiety pozbawiane są własnej woli i prawa głosu stanowi według mnie poważne naruszenie praw człowieka i przestępstwo przeciwko tej płci.

„Kobiety w Arabii Saudyjskiej, choć opływają w dostatek, są jednocześnie bardzo ubogie, bo pozbawiono je wolności osobistej”.

Bardzo cenne było dla mnie, że księżniczka opowiada nie tylko o sobie, ale także o losach poznanych przez nią kobiet. Wiele z nich niestety nie miało tyle szczęścia. Na kolejnych stronach przemoc rozpycha się łokciami, biorąc za swoich towarzyszy gwałty, pobicia, surowe kary, a nawet morderstwa. Te opowieści, choć okrutne i szokujące, pozwoliły mi jeszcze lepiej poznać zasady, którymi rządzi się tamten świat. Dzięki autorce mogłam dokładniej i bardziej szczegółowo dowiedzieć się, jak straszne rzeczy mają tam miejsce, a fakt, że wszystkie fragmenty zostały oparte na faktach uczynił tę książkę w moich oczach cennym świadectwem i symbolem.

„Pod wpływem osobistych doświadczeń, lektur i przemyśleń doszłam do wniosku, że życie kobiet urodzonych w Arabii Saudyjskiej najlepiej określa pierwsze zdanie ze słynnej powieści Karola Dickensa Opowieść o dwóch miastach, w której autor napisał, że odmalowana przez niego epoka była jednocześnie najwspanialsza i najpodlejsza ze wszystkich. Było w niej wiele mądrości, głupoty, naiwności, mroku, światła, nadziei i rozpaczy”.

Bardzo podoba mi się także, że Sułtana zagłębiła się nieco w tematy niezwiązane bezpośrednio z kobietami. Jednym z nich jest przesądność na temat stosowania magii. Aż ciężko mi uwierzyć, że w dzisiejszych czasach, wcale nie tak daleko od nas, w teoretycznie cywilizowanym świecie, wystarczy zarzucić komuś uprawianie czarów, by skazać go na więzienie albo nawet śmierć. Temat ten szczególnie mnie poruszył i na stałe zapisał się w mojej pamięci.

Pokochałam Sułtanę- za mądrość, odwagę i chęć niesienia pomocy. Kobieta na łamach książki przybliża nam swoją walkę o prawa kobiet w Arabii Saudyjskiej. Mimo że wciąż dzieje się tak wiele złego, ona w dużym stopniu potrafi chronić kobiety przed tym złem. Choć często stawia ją to w różnego rodzaju niebezpieczeństwie, niestrudzenie i konsekwentnie walczy o to, w co wierzy. To naprawdę cudowne, budujące i motywujące. Dla mnie ta kobieta jest prawdziwą bohaterką.

Książkę czyta się niezwykle szybko i lekko, mimo ciężkiej tematyki, na której się skupia, a to za sprawą wypracowanego stylu zaprzyjaźnionej z księżniczka dziennikarki. Kobieta pięknie i mądrze oddała to, co Sułtana miała na myśli, porywając czytelnika od pierwszej kartki. To jedna z tych książek, przy których nie warto przesadnie skupiać się na ich zaletach, zwyczajnie trzeba je poznać. Koniecznie.  

„Prawdziwego szczęścia doświadcza się wtedy, gdy inwestuje się całą swoją energię w sprawę większą niż własne indywidualne życie”.


29 komentarzy:

 1. Czytałam już przeróżne książki dotyczące sytuacji kobiet na Bliskim Wschodzie,ale ta jest naprawdę wyjątkową i niestety bardzo realna... Tak jak Ty również ją polecam.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Cieszę się, że się nie zawiodłaś i mamy podobne odczucia :)

   Usuń
  2. Wbrew pozorom przedstawiany w ogólnodostępnych mediach obraz Arabii Saudyjskiej pokazuje tylko to co może być dla Europejczyka szokujące i niemal całkowicie pomija codzienność Saudyjczyków.

   ps. a książka jak najbardziej świetna :)

   Usuń
 2. Myślę, że przeczytam. Interesują mnie takie tematy, chociaż czytanie o nich nie jest łatwe i przyjemne.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie jest łatwe, ale dla mnie to lektury obowiązkowe i niezbędne :)

   Usuń
 3. Ojej, bardzo mnie zaciekawiła ta książka, nigdy o niej nie słyszałam!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. A wydawało mi się, że swojego czasu była bardzo popularna :)

   Usuń
 4. Jak zwykle, ja omijam takie powieści, ale moja mama chętnie przeczyta :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Czytam dużo książek o takiej tematyce, tę też chcę poznać:)

  OdpowiedzUsuń
 6. Nie słyszałam o tej książce dotychczas, ale chyba się za nią rozejrzę:)

  www.ksiazkoholiczka94.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 7. Takie tematy mnie interesują. Na pewno przeczytam.

  OdpowiedzUsuń
 8. nie czytam ksiazek na ten temat ale chyba na ta bym sie skusila :) recenzja robi swoje

  OdpowiedzUsuń
 9. Nie słyszałam o tej książce, ale chętnie przeczytam. Uwielbaim tego typu historie. Od siebie polecę CI "Tysiąc wspaniałych słońc"

  Pozdrawiam :) Przy gorącej herbacie

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Bardzo dziękuję za polecenie, już zapisuję tytuł :)

   Usuń
 10. Ja niestety na razie odpuściłam takie historie :)

  OdpowiedzUsuń
 11. Jestem zainteresowana tą kulturą, więc z chęcią poszukam ;)

  OdpowiedzUsuń
 12. Bardzo chciałabym przeczytać :)

  OdpowiedzUsuń
 13. I to widać, że interesują Cię losy kobiet w innych kulturach. Chętnie sięgnę po tę pozycję :)

  OdpowiedzUsuń
 14. Powiem Ci, że nie słyszałam o tej książce wcześniej :) Pięknie opisałaś tę historię i bardzo mnie do niej zachęciłaś, zwyczajnie muszę ją przeczytać, bardzo lubię takie książki :) Tytuł natychmiast ląduje na mojej liście książek do przeczytania... ciekawe tylko, kiedy to wszystko ogarnę, ostatnio doba skurczyła się jeszcze bardziej i nie znajduję czasu wiele rzeczy, które chciałabym robić... :(

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Niestety kwestia kurczenia się dnia jest mi dobrze znana, w tym tygodniu mam bardzo mało czasu na czytanie :(

   Usuń

Kochani, jest mi niezmiernie miło gościć Was na mojej stronie :) Bardzo chętnie zajrzałabym do każdego, dlatego proszę, zostawcie kilka słów, które naprowadzą mnie na Wasz trop :)