sobota, 25 lutego 2017

Wczoraj, które zakłóca dziś i mąci jutroAutor: Zofia Posmysz, Michał Wójcik
Tytuł: Królestwo za mgłą
Wydawnictwo: Znak
Rok wydania: 2017
Liczba stron: 320
Gatunek: autobiografia
To, co przeżyła Zofia Posmysz już na zawsze pozostanie w jej pamięci. To wydarzenia, które odbiły się cieniem na całym jej życiu i w dużym stopniu zdeterminowały ją jako człowieka. Nie ma takiego dnia czy takiej chwili, żeby nie wracała myślami do tamtych wydarzeń, do wydarzeń, których wspomnienie podążą za nią niczym cień. Tym bardziej dziwi mnie, że ma siłę powracać do nich w rozmowach i swoich tekstach. Ale jestem jej za to szalenie wdzięczna.


Wywiad- rzeka z Michałem Wójcikiem to niezwykła relacja, przedstawiająca 15 spotkań historyka i dziennikarza z kobietą, która przeżyła Auschwitz. Każde z tych spotkań to rozmowa na inny temat, wszystkie skupiają się jednak wokół życia w obozie i faktu, jak pobyt w takim miejscu wpływa na życie człowieka. Bardzo podoba mi się, że ta relacja przedstawiona została w takiej formie- pozwalającej na złapanie oddechu zarówno samej Posmysz, jak i czytelnikowi. Tematyka ta niezmiernie interesuje mnie od dłuższego czasu. Nie można jednak się oszukiwać, nie jest łatwo ją zgłębiać. Koniec każdej rozmowy był dla mnie dobrym pretekstem to krótkiej przerwy i czasem na zebranie myśli.

Pytania Wojcika i odpowiedzi Posmysz mocno oddziałują na naszą wyobraźnię, przede wszystkim za sprawą towarzyszącego im realizmu, ale także ze względu na szczerość i bezpośredniość kobiety, która bez większego zawahania przywołuje kolejne tragicznie wydarzenia. Dla niej właściwie nie ma żadnego tabu, powracanie do przeszłości wydaje się nie wprawiać jej w smutek i oszołomienie. To część jej przeszłości, której zmienić już nie można, a przekazywanie tej wiedzy dalej ma znaczenie bardzo istotne. Kolejne rozdziały to kolejne wspomnienia byłej więźniarki, hołd dla ludzi, których poznała i plama na naszej historii.

Żaden z tych rozdziałów nie był dla mnie mniej ważny czy mniej interesujący. W każdy z nich zagłębiałam się z wielką ciekawością, pozwalając sobie na smutek, niedowierzanie i melancholię, choć czasem (a jednak zbyt rzadko) towarzyszyły mi pozytywne emocje. Bo nieco przewrotnie w obozie też zdarzały się dobre chwile, piękne przyjaźnie i wspaniałe uczucia, które sprawiały, że na sercu robiło się nieco lżej. Lżej było czytać ze świadomością, że zdarzały się momenty niosące tym ludziom otuchę i nadzieję, nawet odrobinę.Czyta się na tyle lekko, na ile lekko można przyjąć do wiadomości relację z pobytu w Auschwitz. Ta historia wymaga przerw i przystanków, pogodzenia się z faktami, nieco dystansu i próby zrozumienia pewnych spraw. Posmysz opowiada składnie, opisuje obrazowo, nie zapomina. Upływ czasu i wiek nie odebrały jej pamięci dotyczącej tamtych wydarzeń. Można by odnieść wrażenie, że potrafi przypomnieć sobie każdy szczegół, a może nawet, że nie musi sobie przypominać, bo wszystko jest wciąż żywe, choć może nieco mniej bolesne.

Ta relacja jest szalenie smutna i przytłaczająco emocjonalna. To wczoraj, które zakłóca dziś i mąci jutro. To przeszłość, która upomina się o swoje i wyciąga łapy próbując dosięgnąć tego, czego nie udało się jej odebrać w swoim czasie. To relacja z miejsc i wydarzeń, które już znamy, a jednak istotna poprzez pryzmat jednostki w nich uczestniczącej. To historia, którą koniecznie trzeba poznać.Nie byłaby ona jednak tym samym bez udziału Michała Wójcika i o tym trzeba pamiętać. Dziennikarz okazał się bardzo dobrze przygotowany i kompetentny. Pytania zadawał z dużą odwagą, nie przekraczając jednak pewnej granicy i nie naciskając. Świetnie zorientował się w temacie, zagłębił w życie samej Posmysz, a także w obozową rzeczywistość. Kobieta była niesamowitym towarzyszem do rozmowy, a on wykorzystał każdą oferowaną mu godzinę. Bardzo dobry materiał. Serdecznie polecam.  


Za możliwość przeczytania tego niezwykłego wywiadu dziękuję Wydawnictwu Znak. 

Recenzja bierze udział w wyzwaniach: CZYTAM BO POLSKIE, OLIPMIADA CZYTELNICZA, LITERATURA FAKTU. 

6 komentarzy:

 1. Ważna lektura, z pewnością otwierająca oczy na wiele spraw. Wiadomo, tak tragiczne wydarzenia usłyszane z ust osoby, która była ich bezpośrednim światkiem, mogą być mocne i oddziaływać na wyobraźnię, tak jak napisałaś, przez realizm. Bardzo chętnie zagłębiłabym się w takiej lekturze. I zgadzam się z pewnością, że forma pozwala przyjąć całą historię powoli i spokojnie.
  Z pewnością lektura, którą trzeba przeczytać. Zapisuję tytuł. ;)

  OdpowiedzUsuń
 2. Bardzo się cieszę, że postanowiłaś napisać o tej książce. Na pewno po nią sięgnę ze względu na tematykę i szczerość bohaterki reportażu, która nie obawia się przywoływania bolesnych wspomnień.

  OdpowiedzUsuń
 3. Ta książka powinna być obowiązkowa dla każdego z nas. Mną wstrząsnęła i mocno poruszyła. Nawet nie umiem jej odłożyć na półkę i cały czas leży blisko mnie chociaż już dawno skończyłam ją czytać.

  Pozdrawiam,
  Lady Spark
  [kreatywna-alternatywa]

  OdpowiedzUsuń
 4. "To wczoraj, które zakłóca dziś i mąci jutro. To przeszłość, która upomina się o swoje i wyciąga łapy" - niedawno tak mówiłam o sobie, o ludziach, którzy mnie otaczają, wszyscy jesteśmy naznaczeni swoją przeszłością czy nam się to podoba czy nie.
  Wracając do książki z chęcią zagłębię się w tą historię :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Lubię odważne pytania i tą wzmianką na pewno mnie zainteresowałaś. Do tego dochodzi tematyka obozu koncentracyjnego. Widzę, że u boku tej książki czekają na mnie mocne wrażenia. I chociaż na co dzień stronię od takich książek, może się na ten tytuł zdecyduję.

  OdpowiedzUsuń
 6. Historia, z którą trzeba się zapoznać, i nie jest to przymus narzucony zewnętrznie, ale wynikający z wewnętrznych potrzeb przywrócenia wspomnień o tych dramatycznych wydarzeniach, okazania szacunku boleśnie skrzywdzonym. Mocno emocjonalna, ale jakże potrzebna.
  Bookendorfina

  OdpowiedzUsuń

Kochani, jest mi niezmiernie miło gościć Was na mojej stronie :) Bardzo chętnie zajrzałabym do każdego, dlatego proszę, zostawcie kilka słów, które naprowadzą mnie na Wasz trop :)