poniedziałek, 12 kwietnia 2021

Jennifer Wright "I nie żyli długo i szczęśliwie"

 


Autor
: Jennifer Wright

Tytuł: I nie żyli długo i szczęśliwie

Wydawnictwo: Poznańskie

Rok wydania: 2021

Liczba stron: 272

Gatunek: literatura faktu
13 historii i 13 par, które musiały się rozstać. Wspaniała treść i świetna okładka. Temat, obok którego nie można przejść obojętnie.

Nie ukrywam, że kiedy tylko zobaczyłam ten tytuł, wiedziałam, że musi być on mój. Uwielbiam literaturę faktu skupiającą się na takich nietypowych i przewrotnych tematach, które pozwalają nie tylko pogłębić wiedzę, ale również dobrze się bawić i zrelaksować. A książka Wright wspaniale się w tym przypadku sprawdza, będąc niezwykłym połączeniem faktów, anegdotek, ploteczek i refleksji.

„I nie żyli długo i szczęśliwie” to 13 zaskakujących historii, które wydarzyły się naprawdę. Autorka rozpoczyna od starożytności, by przez różne epoki poprowadzić nas do czasów współczesnych. Każda z tych opowieści ma w sobie to coś, co sprawia, że nie sposób się od niej oderwać. Wright krótko opisuje bohaterów, przedstawia dzieje ich poznania, szuka przyczyn, które doprowadziły do rozstania. Być może nie brzmi to zbyt przekonująco, ale oprócz tego wprowadza czytelnika w klimat epoki, wskazuje charakterystyczne elementy, umożliwia nam przeniesienie się w czasie.

Tytuł ten zrobił na mnie ogromne wrażenie. Przy każdej z tych historii widać dużą wiedzą i przygotowanie autorki, która nie tylko zgromadziła wspaniały materiał, ale również przedstawiła go nam w fantastyczny sposób. Wright snuje swe opowieści wykorzystując materiały historyczne, cytaty i obrazy. Odnosi się do literatury i filmu. Oferuje nam niebanalne zestawienie historii, kultury, sztuki, religii i wiedzy o społeczeństwie. Gdyby w szkołach uczono historii kierując się takim kluczem, byłby to z pewnością ulubiony przedmiot większości uczniów.

Każda z opowiedzianych historii jest intrygująca i zapadająca w pamięć. Każda wydaje się również lepsza i bardziej interesująca od swoich poprzedniczek. „I nie żyli długo i szczęśliwie” to zaskakujący temat ukazany w zaskakujący sposób. Narracja autorki wywołała u mnie mnóstwo pozytywnych emocji, wiele razy w czasie lektury na mojej twarzy pojawił się uśmiech. Wright opowiada o książkowych wydarzeniach bardzo lekkim tonem, bardziej przypomina to anegdotki przekazywane znajomym w towarzystwie drinków i przekąsek. Przyjazny ton, poczucie humoru, nutka ironii, szczypta dystansu, miejsce na autorefleksje i odwołanie do życia autorki- te elementy składają się na zabawny i gawędziarski styl stanowiący gwarancję sukcesu tej książki.

Wydaje mi się, że wielu czytelników trzyma się z dala od literatury faktu obawiając się ciężkiego klimatu tych utworów. Tutaj podobny problem nigdy się nie pojawi. Moim zdaniem Wright jest w stanie zauroczyć tymi historiami każdego. Serdecznie polecam ten tytuł, wszystkim i bez wyjątku.

Książkę otrzymałam dzięki uprzejmości księgarni internetowej selkar.pl.

2 komentarze:

  1. Czuję się zachęcona do sięgnięcia po tę pozycję.

    OdpowiedzUsuń
  2. W końcu tytuł, który zachęca. Naprawdę fajny zamysł i pozycja obowiązkowa.

    Mój Blog: kurk-winkel

    OdpowiedzUsuń

Kochani, jest mi niezmiernie miło gościć Was na mojej stronie :) Bardzo chętnie zajrzałabym do każdego, dlatego proszę, zostawcie kilka słów, które naprowadzą mnie na Wasz trop :)