czwartek, 1 kwietnia 2021

Valerie Keogh "Fatalne kłamstwo"

 


Autor
: Valerie Keogh

Tytuł: Fatalne kłamstwo

Wydawnictwo: Muza

Rok wydania: 2021

Liczba stron: 312

Gatunek: thriller psychologiczny
“Fatalne kłamstwo” to opowieść o tym, jak jedna decyzja może wpłynąć na całe życie, zdeterminować kolejne wybory i zmienić sposób myślenia o pewnych sprawach. To również historia o tym, że czasami nasze decyzje zmieniają innych nie do poznania. Tylko co zrobić, gdy wszystko w co wierzyliśmy okazuje się kłamstwem?

Przyznam szczerze, że nie od początku polubiłam się z tą książką, a pierwsze rozdziały nie pozwoliły mi wyczuć, co rzeczywiście przygotowała autorka. Choć czytało mi się bardzo dobrze i szybko, a historia mocno mnie zaangażowała, to całość wydawała mi się zbyt spokojna. Nie miałam jednak okazji, by zastanawiać się nad tym zbyt długo, bowiem niepozorna fabuła w końcu przeobraziła się w coś, na co tak czekałam.

Powieść Keogh to znakomity, kobiecy thriller, który w dużej mierze bazuje na emocjach i wykorzystuje obyczajowe tło. Autorka opowiada swą historię subtelnie, nie przesadza, by zaszokować czytelniczki, niespiesznie wprowadza nas w świat nietypowych przyjaciółek, których bliższe poznanie pozwoli nam lepiej zrozumieć i ocenić tę opowieść. Rozwój wydarzeń nie pozwala bowiem na obojętność, a lektura wymaga od nas zajęcia stanowiska i odpowiedzenia sobie na kilka pytań.

Co bym zrobiła, gdybym dowiedziała się, że najbliższa przyjaciółka okłamywała mnie całymi latami? Jak zachowałabym się wiedząc, że to kłamstwo mnie ukształtowało i doprowadziło do tego, że jestem taką, a nie inną osobą? Fabuła książki została zbudowana według jednego z wielu możliwych w tym przypadku scenariuszy. Kolejne rozdziały pokazują, że Keogh wybrała słusznie, pokazując, że życie może zmienić się nieoczekiwanie i diametralnie, a piękna codzienność przemienić w najgorszy koszmar.

W „Fatalnym kłamstwie” życie bohaterek sypie się niczym lekko dotknięte domino, szybko i bez odwrotu, a próba naprawienia czegokolwiek tylko pogarsza sytuację. Całość ma tak realistyczny wydźwięk, że w czasie czytania nie mogłam przestać się zastanawiać, co bym zrobiła, gdyby mnie spotkała podobna sytuacja, gdyby ktoś tak namieszał w mojej głowie i życiu. Książka mocno podziała na moją wyobraźnię i wprawiła w niepokojący nastrój.

„Fatalne kłamstwo” to świetne połączenie książki obyczajowej i kryminalnej nuty. Mamy możliwość znaleźć się na miejscu straumatyzowanych kobiet, dostajemy szansę, by lepiej je poznać i zrozumieć, a przez kartki powieści przewijają się istotne wydarzenia, wyjątkowo poruszające i odciskające piętno na emocjach. Wszystkie bohaterki mają natomiast coś na sumieniu, ciężkie przewinienia pozwalające poczuć napięcie i obawę. Cudowne, magnetyczne i sprawdzające się połączenie.

Powieść Keogh bardzo przypadła mi do gustu i zatrzymała mnie na dobrych kilka godzin. Autorka wybrała świetny temat i wspaniale poradziła sobie z jego realizacją, skupiając w tej historii ważny temat, intrygujące kobiece sylwetki i dobre zakończenie. Książka dostarczyła mi rozrywki i sporo materiału do przemyśleń, niczego więcej nie potrzebuję.   

Za możliwość przeczytania książki dziękuję Wydawnictwu Muza. 

1 komentarz:

Kochani, jest mi niezmiernie miło gościć Was na mojej stronie :) Bardzo chętnie zajrzałabym do każdego, dlatego proszę, zostawcie kilka słów, które naprowadzą mnie na Wasz trop :)