wtorek, 22 czerwca 2021

Robert Dugoni "Za każdą cenę"

 


Autor
: Robert Dugoni

Tytuł: Za każdą cenę

Wydawnictwo: Albatros

Rok wydania: 2021

Liczba stron: 448

Gatunek: thriller/ kryminał 
“Za każdą cenę” to kolejna część kryminalnej serii z detektyw Tracy Crosswhite. Choć rzadko sięgam po jakiekolwiek cykle, ten jest jednym z moich ulubionych i zawsze kiedy widzę w zapowiedziach nazwisko autora, dobrze wiem, że przedstawiany tytuł wkrótce trafi w moje ręce. Na twórczość tego pisarza składa się wiele cudownie mrocznych elementów, które sprawiają, że jego powieści wspaniale wpisują się w gatunkowe ramy thrillera i kryminału.

Nie da się ukryć, że wielkie znaczenie przy ocenie każdej publikacji ma postać głównego bohatera. W tym przypadku mamy do czynienia z panią detektyw, której nie sposób nie lubić i nie doceniać. Crosswhite ma trudną i złożoną przeszłość, co w dużej mierze zdeterminowało jej życie i wpłynęło na wybór drogi zawodowej. Nie chciałabym tutaj zbyt wiele zdradzać, bo autor ukształtował młodość bohaterki w bardzo intrygujący sposób, ale mogę Was zapewnić, że warto zagłębić się w historie Dugoniego, by poznać tę silną, mądrą i wytrwałą kobietę, która została tak poważnie naznaczona już w okresie młodości.

Jak często wspominam w swoich tekstach, ubolewam nad tym, że sylwetki kobiece nie pojawiają się w literaturze kryminalnej częściej. Mam wrażenie, że regularnie i konsekwentnie spycha się je na boczny tor, gdzie zazwyczaj odgrywają role drugoplanowe. W tej serii natomiast to Tracy wysuwa się na prowadzenie. I choć ma zastęp oddanych, lojalnych i, bez wątpienia, uroczych towarzyszy broni, to wokół niej skupia się akcja. I jest mi z tego powodu naprawdę miło. Z dużą radością powracam do kolejnych książek, po części ze względu na możliwość przekonania się, co słychać u pani detektyw.

Autor przyzwyczaił mnie do tego, że w każdej części swojej serii proponuje interesujące i dopracowane śledztwo, w którym nie brakuje niespodzianek i zwrotów akcji. Tym razem oczywiście nie mogło być inaczej, zwłaszcza, że wytrawny pisarz działał na kilku frontach, po to, by zaoferować jeszcze więcej mrocznych wątków i nowych ofiar. Wspaniale się bawiłam podążając śladem bohaterów, poznając kulisy narkotykowego świata i wieloletnich tradycji oraz obserwując, jak sprawnie i umiejętnie Dugoni łączy ze sobą poszczególne elementy i motywy.

„Za każdą cenę” to kolejny dowód na to, że pisarz dobrze wie, co robi i świetnie zdaje sobie sprawę, w jaki sposób można skutecznie podbić serce kryminalnych maniaków i zawładnąć ich umysłem. Intrygujące postacie umieszcza na poruszających miejscach zbrodni, przedstawiając te sceny tak wiarygodnie, jakby wydarzyły się naprawdę. Bogata wyobraźnia idzie w parze z lekkim piórem, co sprawia, że nawet najbardziej wymagający czytelnik poczuje się kryminalnie rozpieszczony.

Za możliwość przeczytania książki dziękuję Wydawnictwu Albatros. 

4 komentarze:

 1. Zgadzam się z Tobą! Świetna powieść :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Zdecydowanie moje klimaty. Będę chciała poznać tę historię.

  OdpowiedzUsuń
 3. Też rzadko sięgam po cykle, ale na ten nabieram coraz większej ochoty. Skoro to Twój ulubiony, to tym bardziej.

  OdpowiedzUsuń
 4. Nie słyszałam wcześniej o tej pozycji, a widzę, że warto ją poznać - jak i w ogóle całą serię!

  OdpowiedzUsuń

Kochani, jest mi niezmiernie miło gościć Was na mojej stronie :) Bardzo chętnie zajrzałabym do każdego, dlatego proszę, zostawcie kilka słów, które naprowadzą mnie na Wasz trop :)