poniedziałek, 21 czerwca 2021

Susannah Cahalan "Umysł w ogniu"


Autor
: Susannah Cahalan

Tytuł: Umysł w ogniu

Wydawnictwo: Filia

Rok wydania: 2021

Liczba stron: 440

Gatunek: literatura faktu 
“Umysł w ogniu” to książka, którą bardzo pragnęłam przeczytać już od dawna. Pierwsze wydanie ukazało się na polskim rynku wydawniczym kilka lat temu i od tamtego czasu miałam publikację na oku. Wspomnienia Susannah Cahalan były dla mnie lekturą obowiązkową, uwielbiam bowiem wszelkiej maści reportaże, historie prawdziwe i szeroko pojętą literaturę faktu.

Książka napisana przez dziennikarkę to opowieść o młodej kobiecie, która realizowała się zawodowo i prywatnie. Ukochana praca, grono przyjaciół, wymarzony mężczyzna. To wszystko Susannah zaczęła tracić z dnia na dzień, kiedy nietypowa i rzadko spotykana choroba mózgu krok po kroku zajmowała jej ciało i umysł, niszcząc to, kim była. Najgorsze jednak, że zespół znakomitych lekarzy miał olbrzymi problem z postawieniem jej diagnozy.

Choć brzmi to trochę jak opis jednego z odcinków doktora House’a (takie porównanie pojawiło się na kartkach książki), to ta historia wydarzyła się naprawdę. Pogarszanie się staniu kobiety, próba postawienia odpowiedniej diagnozy, przerażające objawy i długa rehabilitacja. To niewiarygodne, że życie zdrowej osoby może zmienić się tak szybko w medyczny koszmar.

Autorka bardzo szczerze i bardzo ciekawie opowiada o początkach choroby, jej postępie, kolejnych diagnozach i okresie leczenia. Jej historia wywołuje ogrom emocji, szczególnie, kiedy czytelnik raz po raz uświadamia sobie, że wszystkie opisane wydarzenia miały miejsce naprawdę. Niepokojący realizm pogłębia się poprzez cytaty, przytoczone opisy nagrań i wypowiedzi, relacje rodziny i przyjaciół. Dzięki temu całość jeszcze bardziej działa na wyobraźnię i daje do myślenia.

„Umysł w ogniu” to szalenie interesująca publikacja dotycząca mózgu, jego sekretów i tajemnic. Podczas lektury uświadomiłam sobie, jak niewiele wciąż na jego temat wiadomo i jak trudno poradzić sobie, kiedy zawodzi. Nie ukrywam, że książka Cahalan nie jest lekturą lekką i przyjemną. Kobieta nie tylko bowiem opisuje początki i przebieg choroby, ale także jej konsekwencje i późniejszą rehabilitację. Ciężko czyta się o jej doświadczeniach, ale tytuł ten na pewno zainteresuje osoby pasjonujące się literaturą faktu.

Cahalan to doświadczona dziennikarka, co z pewnością pomogło jej uporządkować informacje i przekazać je w klarowny sposób. Publikację czyta się dobrze, całkiem szybko, można się w tę lekturę zaangażować, ale wymaga skupienia i uwagi. „Umysł w ogniu” to bardzo cenny tytuł, zarówno jako historia prawdziwa, jak i lektura z szeroko opisanym wątkiem medycznym.  

Za możliwość przeczytania książki dziękuję księgarni internetowej selkar.pl. 

2 komentarze:

  1. Ta książka już bardzo długo gości w mojej biblioteczce. Muszę ją wreszcie przeczytać.

    OdpowiedzUsuń
  2. Życie pisze najlepsze i najbardziej zaskakujące scenariusze, a ta książka jest na to jak widać dowodem. Chętnie przeczytam.

    OdpowiedzUsuń

Kochani, jest mi niezmiernie miło gościć Was na mojej stronie :) Bardzo chętnie zajrzałabym do każdego, dlatego proszę, zostawcie kilka słów, które naprowadzą mnie na Wasz trop :)