niedziela, 14 grudnia 2014

Ostatni ślad i gra pozorówTytuł: Ostatni ślad
Autor: Charlotte Link
Wydawnictwo: Sonia Draga
Rok wydania: 2013
Liczba stron: 508
Gatunek: Thriller


Elaine Dawson to klasyczna szara myszka- niezbyt urodziwa i niespecjalnie towarzyska. W jej życiu brakuje bliskich przyjaciół, a w domu nie czeka na nią żaden mężczyzna. Na co dzień kobieta wykonuje nudną pracę asystentki medycznej i zajmuje się bratem inwalidą. Wszystkie perspektywy poprawy losu są skutecznie tłamszone przez małomiasteczkową rzeczywistość, która dodatkowo podcina jej skrzydła.

Kiedy otrzymuje zaproszenie na wesele koleżanki z dzieciństwa, w odległym Gibraltarze, od razu dostrzega przelotną szansę dla siebie. Możliwość wyjazdu jest niczym wygrany los na loterii, a dobrego humoru nie psuje jej nawet świadomość, że wkrótce czeka ją smutny powrót do beznadziejnej rzeczywistości. 

Tymczasem Elaine znika w tajemniczych okolicznościach.

Czy to możliwe, żeby opuściła lotnisko z tajemniczym mężczyzną?

Czy to on ją skrzywdził?

Rozwiązania zagadki podejmuje się Rosanna Hamilton, była dziennikarka, której zlecono napisanie cyklu artykułów o tajemniczych zaginięciach. Oprócz szansy powrotu do uwielbianego zawodu, otrzymuje możliwość wyjaśnienia, co stało się z koleżanką, która nie dotarła na jej ślub…

Charlotte Link wtajemnicza nas w kulisy niezwykle niebezpiecznej intrygi, umiejętnie manewrując między poszczególnymi bohaterami. Stopniowo wprowadza do powieści nowe wątki, które uświadamiają czytelnikowi, że zagadka jest znacznie bardziej skomplikowana, niż się wydawało na początku utworu. A w momencie, kiedy jesteśmy już niemal pewni, kto zawinił, ponownie wraca do wcześniejszych podejrzanych, których zdążyliśmy dawno wykluczyć.

Autorka powieści wciąż wodzi nas za nos, na każdym kroku przypominając, że wszystko może być o wiele bardziej zagmatwane, niż sądziliśmy. Czasami warto trzymać się pierwszej wersji, bo zazwyczaj najprostsze wytłumaczenia są tymi właściwymi.

Powieść wykracza poza ramy klasycznego thrillera, czy kryminału. Autorka chętnie zakrada się w najciemniejsze zakamarki umysłów swoich bohaterów, poddając ich zachowania dogłębnej analizie. W niepokojący, ale niezwykle interesujący, sposób igra z ich uczuciami, uświadamiając nam przy okazji, że często dopiero w ekstremalnych sytuacjach zdajemy sobie sprawę z naszych intencji.

Mam wrażenie, że Link oferuje nam przede wszystkim książkę dla kobiet i o kobietach. Obserwujemy wahania pięknej Rosanny, która szybko ulega emocjom, podejmując przy tym trudną walkę z własnym rozsądkiem. Kobieta nie jest pewna, czy powinna ratować rodzinę, czy dać sobie szansę na szczęście u boku innego mężczyzny. Zacząć od nowa, czy dalej tkwić w świecie pozorów?

Link poddaje w wątpliwość znaczenie wielu fundamentalnych wartości, zmuszając nas do osobistej spowiedzi. Jak Ty zachowałabyś się z w takiej sytuacji? zdaje się pytać. Co dla Ciebie byłoby najważniejsze? Czy umiałabyś żyć z konsekwencjami swoich czynów?  

3 komentarze:

 1. Charlotte czytałam tylko dwie książki, ale w obydwu właśnie bardzo spodobało mi się rozwinięcie psychiki bohaterów. Nawet, jeśli ostateczne rozwiązanie zbyt zaskakujące nie było, to ta psychika.... łał.

  OdpowiedzUsuń
 2. Świetnie piszesz! Tylko mi troszeczkę przeszkadzają te przerwy co chwila między kolejnymi fragmentami tekstu ;)
  Bardzo podoba mi się wygląd bloga-taki prosty :)
  Co do książki, do brzmi interesująco, więc możliwe, ze kiedyś ją przeczytam.
  (http://zapach-stron.blogspot.com/)

  OdpowiedzUsuń
 3. Uwielbiam książki Link:) tej jeszcze nie znam, ale to pewnie tylko kwestia czasu:)

  OdpowiedzUsuń

Kochani, jest mi niezmiernie miło gościć Was na mojej stronie :) Bardzo chętnie zajrzałabym do każdego, dlatego proszę, zostawcie kilka słów, które naprowadzą mnie na Wasz trop :)