środa, 3 czerwca 2015

Przewrotna normalność





Tytuł: Niebezpieczny dar
Autor: Marcus Sakey
Rok wydania: 2015
Wydawnictwo: Rebis
Liczba stron: 488
Gatunek: thriller  







Odmieńcy, nienormalni, uzdolnieni- to tylko niektóre określenia dla ludzi z niezwykłymi umiejętnościami, którzy zaczęli przychodzić na świat w 1980 r. Mimo że rodzi się ich stosunkowo niewielu, posiadane przez nich talenty przerażają pozostałych, Ci zwyczajni zaczynają być na przegranej pozycji. Czy jeden z uzdolnionych po ich stronie wystarczy, by się skutecznie bronić?
 
„Uzdolnionym nie wolno pozwolić, by łączyli się w grupy. A więc uczymy ich od młodości, że nie mogą sobie nawzajem ufać. Że inni odmieńcy są słabi, okrutni i małostkowi. I uczą się podstawowych wartości, takich jak posłuszeństwo i patriotyzm. W ten sposób chronimy ludzkość”.

Najnowsza książka Marcusa Sakey’a to thriller zabarwiony elementami charakterystycznymi dla dystopii i kryminału. Autor osadza akcję książki w nieco fantastycznej, choć całkiem realistycznej, rzeczywistości, dzieląc ludzi na pospolitych i obdarzonych. Ci drudzy posiadają specjalne umiejętności, jak np. odczytywanie ludzkich emocji, czy rozszyfrowywanie wzorców. Wątek ten niezwykle mi się podobał, zwłaszcza, że uzdolnieni posiadają ciekawe i prawdopodobne zdolności- autor nie zagłębiał się w świat magii i iluzji.

Polubiłam również głównego bohatera, co niewątpliwie, w zdecydowany sposób, wpłynęło na moją ocenę książki. Cooper to jeden z tych „lepszych”, jednak swój talent postanowił wykorzystać w słusznej sprawie. Mężczyzna postępuje w zgodzie z własnym sumieniem, oceniając świat przez pryzmat własnych zasad moralnych. I ani razu nie wywyższa się, nie uważa za mądrzejszego, czy bardziej uzdolnionego. Po prostu jest sobą. Spodobała mi się jego swoboda i naturalność. Ta przewrotna normalność u nienormalnego. Autor dał nam możliwość poznać bohatera także od strony prywatnej, dzięki czemu nabrałam do niego jeszcze więcej sympatii.

Ważne, choć nie kluczowe, miejsce w powieści zajmuje wątek obyczajowy, wyrażany poprzez miłość rodziców do ich dzieci. Niezwykłość tego uczucia, możliwość zatracenia siebie w celu obrony najbliższych, zaufanie i bezinteresowność. Bardzo cenię sobie takie życiowe prawdy, nawet w książkach, które w gruncie rzeczy opowiadają o czymś zupełnie innym. Mam wrażenie, że to wzbogaca i uatrakcyjnia powieściową fabułę.

Zabierając się do czytania „Niebezpiecznego daru” liczyłam na mocny, intrygujący i porywający thriller. Dystopijna rzeczywistość miała dodatkowo mnie poruszyć i zachwycić oraz nieco wyróżnić tę powieść na tle innych. Czy tak się stało? Sakey stworzył bardzo spójną i dopracowaną książkę. Nie zostawił mnie z żadnymi pytaniami, czy zagadkami. Wszystkie rozpoczęte wątki zostały jasno wyjaśnione i zamknięte. W międzyczasie do fabuły wprowadził inne, intrygujące postacie. Przybliżył również świat uzdolnionych, zagłębiając się zarówno w otaczającą ich rzeczywistość, jak i problemy, z którymi się spotykają.

Co więcej, nie zabrakło także elementów typowych dla thrillera- atmosfery napięcia i zaskoczenia, zmian wątków, przewrotnej akcji, walki dobra ze złem. Otrzymałam wszystko, na co czekałam. Ciężko powiedzieć, że była to książka odkrywcza, czy zjawiskowa, tak naprawdę to przecież żaden fenomen, ale spędziłam z nią kilka przyjemnych, ekscytujących chwil. To jeden z lepszych thrillerów, jakie czytałam.

Za egzemplarz recenzencki dziękuję portalowi Sztukater. 


24 komentarze:

  1. Takie thrillery to ja lubię, także bardzo chętnie przeczytam :)!

    OdpowiedzUsuń
  2. Lubię takie połączenia :) Chętnie przeczytam licząc na te ekscytujące chwile, o których piszesz :)

    OdpowiedzUsuń
  3. Podoba mi się taka mieszanka, ale w najbliższym czasie raczej przeczytać nie dam rady. :( Niemniej jednak, zapisuję i będę miała na uwadze!

    OdpowiedzUsuń
  4. Dobry thriller? To coś dla mnie :D Zapisuję tytuł, dawno już nie czytałam takich książek i brakuje mi tej atmosfery napięcia ;)

    OdpowiedzUsuń
  5. Trochę boję się tej mieszaniny gatunkowej, ale opis tej książki brzmi na tyle ciekawie, że jestem w stanie spróbować ;)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Wydaje mi się, że możemy liczyć na takie mieszanki coraz częściej :)

      Usuń
  6. Może i dla mnie, ale nie wiem, czy koniec końców przeczytam ;)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Tak, jak wspomniałam, powieść nie jest fenomenalna, więc w razie czego, nic się nie stanie :)

      Usuń
  7. Ostatnio coraz częściej nachodzi mnie chęć na jakiś thriller. Skoro mówisz, że ci się podobało, to również przeczytam ;)

    Galeria Książek

    OdpowiedzUsuń
  8. Cały czas mijam tą książkę w sklepach, ale jakoś nie mam okazji żeby jej kupić. A szkoda, bo wydaje się na prawdę dobra :)

    OdpowiedzUsuń
  9. Coś dla mnie :) Przyda się na czerwcowe noce :)

    OdpowiedzUsuń
  10. Już od samego opisu mi się spodobał, ale potem...
    Jeśli spotkam gdzieś u znajomych albo w bibliotece to przeczytam :)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. A co się wydarzyło później :) ? Książka jest naprawdę w porządku :)

      Usuń
  11. Nie wiem czy to moje klimaty, lubie thriller ale bardziej taki psychologiczny ;-)

    OdpowiedzUsuń
  12. Czytałam tą ksiązkę jakiś czas temu i też uważam, że to kawał dobrego thrillera :)

    OdpowiedzUsuń

Kochani, jest mi niezmiernie miło gościć Was na mojej stronie :) Bardzo chętnie zajrzałabym do każdego, dlatego proszę, zostawcie kilka słów, które naprowadzą mnie na Wasz trop :)