poniedziałek, 27 listopada 2017

W rękach potwora
Autor: Jacek Ostrowski
Tytuł: Ostatnia wizyta
Wydawnictwo: Od deski do deski
Rok wydania: 2017
Liczba stron: 300
Gatunek: literatura faktuProwadziła zupełnie normalne życie. Nie wspominała przeszłości. Cieszyła się szacunkiem. Doceniała ludzką przyjaźń. A potem nieoczekiwanie zniknęła. Chciała pomóc, a skończyło się to dla niej tragicznie. Bo trafiła na potwora.


Po książkowe serie sięgam rzadko, a jeszcze rzadziej z ich lektur czerpię satysfakcję. Niedawno jednak trafiłam na taką, którą poznać chcę od deski do deski, a mianowicie cykl historii opartych na faktach. Przekonałam się już, że autorzy poszczególnych książek, które się do niej zaliczają, opowiadają swoje historie w oparciu o sumiennie zdobytą wiedzę, dostępne materiały archiwistyczne, rozmowy z ludźmi w te opowieści zaangażowanymi. Przyszedł czas na „Ostatnią wizytę”.Od pierwszych stron Ostrowski przekonał mnie kreacją głównego bohatera. Dawno nie miałam do czynienia z tak antypatyczną, wrogą i brutalną postacią. Mam świadomość, że stworzenie kogoś takiego nie należy do łatwych zadań, zwłaszcza, gdy pamiętać trzeba o faktycznych wydarzeniach, w których miała ona swój udział, a idzie za tym potrzeba wyobrażenia sobie tych koszmarów, próba utożsamienia się. Istnienie takich ludzi zawsze przyprawia o dreszcze, więc i tym razem nie mogło być inaczej.

Kolejne rozdziały obfitują w smutne i zaskakujące wydarzenia, rozpoczynając od szantaży u wyłudzeń, a na przemocy i pozbawianiu życia kończąc. Ostrowski z niebywałą wnikliwością przedstawia życie Zbigniewa Pielacha, w bardzo realistyczny sposób opowiadając o jego podłych uczynkach, kiepskich wyborach, mrokach przeszłości i decyzjach, które położyły się cieniem na jego życiu. Poznając takiego bohatera świetnie zdajemy sobie sprawę, na jak wiele go stać, czekamy, aż odkryje pozostałe karty, wiemy, że to jeszcze nie koniec.

Autor prezentuje nam zaskakującą mieszanka niecnych postępków w niewiarygodny sposób rzutujących na życie bohatera i jego rodziny. Każdy rozdział pobudza wyobraźnię, wprowadza napięcie, sprawia, że czekamy na więcej. Bo zbliżanie się punktu kulminacyjnego w pewnym momencie staje się oczywistością. Pielach bardzo długo balansował na krawędzi, unikał odpowiedzialności, mieszał w swoje sprawki innych ludzi i wykorzystywał koneksje. Nie można w ten sposób żyć wiecznie. Aż przyszedł ten dzień, gdy los się od niego odwrócił.

Ostrowski bierze na tapetę wydarzenie, którym wiele lat temu żyła cała Polska. Opowiada o porwaniu i o tym, że człowiek może z dnia na dzień tak po prostu zniknąć bez śladu za sprawą okrucieństwa i brutalności, a także konsekwencji wyborów, na które nie miał wpływu. Autor analizuje, pyta, sprawdza, wykorzystuje źródła, opiera się na potwierdzonych informacjach. Czerpie ze scenariusza napisanego przez życie i wykreowanego przez ludzi. A tłem dla książkowych wydarzeń ustanawia czasy, zupełnie inne od dzisiejszych, choć o tej przeszłości i historycznych zaszłościach nie sposób zapomnieć.

Autor pisze ciekawie, a w tekście czuć zainteresowanie tematem, głębokie przygotowanie i umiejętność docierania do prawdy. Czyta się dobrze, szybko, niecierpliwie. Choć razi brutalność, zaskakuje okrucieństwo, to realizm i prawdziwość tej historii magnetycznie przyciągają i nie pozwalają zapomnieć.

Bez wątpienia Ostrowski poświęcił tej książce dużo czasu i dużo siebie. Głęboko wniknął w powieściowe wydarzenia, stając się nie tylko narratorem, ale w pewien sposób również ich świadkiem. 

Za przesłanie powieści do recenzji dziękuję Wydawnictwu Od deski do deski.

10 komentarzy:

 1. Niesamowita jest ta seria, czytałam jak dotąd dwie książki, a trzy, w tym właśnie "Ostatnia wizyta", czekają na półce. :) Nie znam omawianej tu sprawy, niemniej z wielką chęcią ją poznam, zapowiada się dobra lektura. ;)

  OdpowiedzUsuń
 2. Zainteresowałaś mnie tą książką. Bardzo chętnie przeczytam. ;)

  OdpowiedzUsuń
 3. Literatura faktu jest tą po którą bardzo chętnie sięgam. Tę książkę również chcę przeczytać.:)

  OdpowiedzUsuń
 4. Zaintrygowałam się. Fakty o psychopatach już czytałam, były to 'Martwe ciała'. Faktycznie, to są ciekawe książki.

  OdpowiedzUsuń
 5. Nie miałam jeszcze okazji poznać tej serii, ale lubię takie lektury, zatem mam nadzieję, że szybko nadrobię zaległości.

  OdpowiedzUsuń
 6. Ten tytuł jeszcze nie trafił do mnie na półkę, ale serię znam doskonale. Trudne, mocne - osobiście muszę je sobie dawkować. Tutaj już nawet okładka jakoś niepokoi...

  OdpowiedzUsuń
 7. Słyszałam o tej serii, jednak literatura faktu to nie do końca moja bajka, więc nie sięgnęłam póki co po żadną z tych pozycji :) Z Twojej recenzji wynika, że jest to mocna lektura, więc nie wykluczam, że w końcu sama się nią zainteresuję ;)

  she__vvolf 🍂🐺

  OdpowiedzUsuń
 8. aż ciarki mnie przeszły po plecach jak czytałam twoją recenzję...
  ale to tylko utwierdza mnie w przekonaniu, że warto po tą serię jak i po tę książkę sięgnąć.
  zaczytanamona.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 9. Ooooooo dobra lektura się szykuje!

  OdpowiedzUsuń
 10. Zapowiada się tutaj mocna lektura...

  OdpowiedzUsuń

Kochani, jest mi niezmiernie miło gościć Was na mojej stronie :) Bardzo chętnie zajrzałabym do każdego, dlatego proszę, zostawcie kilka słów, które naprowadzą mnie na Wasz trop :)