środa, 26 kwietnia 2017

Co jest prawdziwe?
Autor: Francesca Zappia
Tytuł: Wymyśliłam Cię
Wydawnictwo: Feeria Young
Rok wydania: 2017
Liczba stron: 384
Gatunek: literatura młodzieżowa 


Alex walczy każdego dnia. O to, by żyć normalnie. By funkcjonować z chorobą, na którą nie ma rady. Raz idzie jej lepiej, raz gorzej. Schizofrenia nie należy do łatwych przeciwników.Bardzo cenię książki młodzieżowe, ale nie wszystkie. Najbardziej te z mocnym tematem, wyraziste, zmuszające do refleksji i przełamujące barierę wieku. Zazwyczaj nie przeszkadza mi również wątek miłosny, byle nie zbyt banalny czy przesadnie namiętny. Zappia swoją powieścią bardzo zgrabnie wpisała się w moje wymagania.

Przede wszystkim temat. Schizofrenia to choroba, która stale porusza i zaskakuje. Wciąż na nowo. Niezależnie od płci czy wieku. W tym przypadku mamy do czynienia z przypadkiem choroby występującej u młodej kobiety, uczennicy liceum. Alex nigdy nie jest do końca pewna, co z tego, co widzi, ma miejsce naprawdę. Halucynacje i urojenia to jej codzienność. Autorka postawiła sobie wysoko poprzeczkę i dobrze poradziła sobie z realizacją tego tematu. Fabuła przybliża nam niełatwe życie osoby chorującej, nieustannie pojawiające się w nim wyzwania, koszmary, dramaty. Udało mi się wczuć w ten klimat, nieco lepiej zrozumieć, kilka spraw przemyśleć.


W fabułę swej książki Zappia wplotła kilka tragedii z rzeczywistości nastolatka. Mimo że naznaczone piętnem choroby, życie Alex nie odbiega szczególnie od codzienności innych młodych ludzi. Problemy w szkole, spory z rodzicami, miłosne oczarowania- tych elementów w powieści młodzieżowej zabraknąć nie mogło. Żaden z nich nie nuży, nie przeszkadza, nie jest przesadnie rozbudowany bądź zbyt krótki. Lubię przyczepić się do książkowych romansów, pomarudzić, że za dużo, że niepotrzebnie, jednak w tym przypadku ten wątek nie stanowił dla mnie problemu. Sporo w tym było uroku młodości i czaru pierwszej miłości.

Podoba mi się w jaki sposób Zappia operuje słowem. Starannie, z dbałością o język, zachowując przy tym młodzieżowy styl. Pisze lekko, składnie, dosyć zabawnie. Powieść pochłania się bardzo szybko, błyskawicznie przechodząc od jednego rozdziału do kolejnego. Dużym plusem jest, że autorka zdecydowała się na narrację pierwszoosobową, pozwalającą nam lepiej zrozumieć emocje i uczucia bohaterki. Jej problemy, dylematy, samą chorobę. Czytało mi się naprawdę przyjemnie i pod tym względem autorce również ciężko cokolwiek zarzucić.


Książkowi bohaterzy są wyraziści, emocjonalni i dość charyzmatyczni, jak na wiek nastoletni przystało. Często podejmują decyzje spontanicznie, pod wpływem rozsądku. Uważają się za dorosłych i innych dorosłych słuchać nie chcą. Choć przyznać trzeba, że różne okoliczności przybliżyły im smak dorosłości prędzej, niż było to konieczne. Tych bohaterów można lubić albo nie, ciężko jednak przejść obok nich obojętnie. Czasami moje odczucia były mieszane, może to jednak kwestia tego, że ja do nastolatków (niestety) już się nie zaliczam i w związku z tym pokierowałabym sprawami w inny sposób.

Cieszę się, że miałam okazje poznać tę powieść. Okazała się dobrym przerywnikiem między innymi mocniejszymi lekturami, a jednocześnie była na tyle sympatyczna, że nie żałuję czasu, który z nią spędziłam.  

Za przesłanie książki dziękuję Wydawnictwu Feeria Young.

15 komentarzy:

 1. Lubię młodzieżówki mimo iż już nie ten wiek :D Mam w planach po nią sięgnąć

  OdpowiedzUsuń
 2. Właśnie czytałam ją u innej recenzentki i Ty tak samo zachęciłaś mnie jak ona. Muszę ją mieć :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Twoja opinia trafiła w punkt! Oczekuję od młodzieżówek tego samego, a po Twoich słowach wiem, że będzie to pozycja dla mnie :)
  aga-zaczytana.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 4. Literatura młodzieżowa to stanowczo nie moja bajka, jednak nie mogę nie wspomnieć, że okładka jest świetna ;). Cieszę się, że dobrze spędziłaś przy niej czas.

  OdpowiedzUsuń
 5. Nastolatką też przestałam być dobre kilka lat temu, ale na tę lekturę mam ochotę i podejrzewam, że mogłaby przypaść mi do gustu.

  OdpowiedzUsuń
 6. Nastolatką już nie jestem i niestety nie będę, ale młodzieżówki czytam. Chętnie sięgnę po tę książkę.

  OdpowiedzUsuń
 7. Nie czytałam ale jestem jej bardzo ciekawa :D

  Pozdrawiam Agaa
  http://ilovetravelingreadingbooksandfilms.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
 8. Przyznaję, czyta się bardzo przyjemnie :)

  OdpowiedzUsuń
 9. Pomimo tego, iż to nie do końca mój ulubiony gatunek, to jednak odkąd tylko zobaczyłam ten tytuł w zapowiedziach, bardzo chciałam go przeczytać, więc mam nadzieję,że niedługo książka wpadnie w moje ręce ;-)

  OdpowiedzUsuń
 10. Lubię książki, które poruszają takie delikatne, ale jednak życiowe problemy jak właśnie różnego rodzaju choroby. Jestem ciekawa jak autorka przedstawiła bohaterkę ze schizofrenią :)

  OdpowiedzUsuń
 11. Na razie mam co czytać, ale w wolnej chwili postaram się mieć na uwadze powyższy tytuł.

  OdpowiedzUsuń
 12. Czekam na mój egzemplarz i mam nadzieję, że te wszystkie dobre recenzje mnie nie mamią.
  Pozdrawiam
  #LaurieJanuary

  OdpowiedzUsuń
 13. Bardzo chętnie przeczytam tę książkę. Lubię książki o realnym podtekście, taka historia może spotkać każdego z nas lub kogoś nam bliskiego. Zapisuję tytuł na listę do przeczytania.

  OdpowiedzUsuń
 14. Literatura pierwszoosobowa w tej powieści to strzał w dziesiątkę! :)

  OdpowiedzUsuń
 15. Dobrze, że można znaleźć warte uwagi pozycje na młodzieży. Sama często po nie sięgam, ale poruszyć taki ciężki temat jak schizofrenia w odpowiedni na młodego czytelnika sposób nie jest prostym zadaniem. Oby więcej takich książek :)
  Pozdrawiam :*

  OdpowiedzUsuń

Kochani, jest mi niezmiernie miło gościć Was na mojej stronie :) Bardzo chętnie zajrzałabym do każdego, dlatego proszę, zostawcie kilka słów, które naprowadzą mnie na Wasz trop :)