piątek, 2 czerwca 2017

Księżniczka ma się dobrze
Autor: Jean Sasson
Tytuł: W kręgu księżniczki
Wydawnictwo: Znak
Rok wydania: 2017
Liczba stron: 336
Gatunek: literatura faktuJean Sasson poznałam za sprawą wcześniejszych powieści o księżniczce Sułtanie, które ze względu na tematykę mocno na mnie wpłynęły i zapisały się w mojej pamięci. Bardzo cenię postać bezkompromisowej, silnej i niezależnej księżniczki, która swoim postępowaniem udowadnia, że zawsze można coś zmienić, ale trzeba tego po prostu chcieć.

W najnowszej powieści Jean Sasson księżniczka Sułtana znowu zaskakuje- szczerością, bezpośredniością, łamaniem tabu. Kolejny raz jawi nam się jako niezwykła osoba pragnąca przede wszystkim nieść pomoc i ukojenie słabszym kobietom, których w Arabii Saudyjskiej nie brakuje. Sułtana nie może narzekać. Los obdarzył ją niezwykłym, szczodrym i kochającym mężem, pozwalającym jej na samodzielność i dużą swobodę. Większość kobiet w tym kraju żyje jednak dużo skromniej, w gorszych warunkach, a prawdziwy problem stanowią dla nich mężczyźni, pochodzący często z najbliższej rodziny. Takich przypadków nie brakuje. I choć sytuacje opisywane przez księżniczkę mogą wydawać się bardzo ekstremalne, to jedynie fragment tego, co rzeczywiście spotyka kobiety.

Arabia Saudyjska to kraj, w którym władzę sprawują mężczyźni. Dla większości z nich kobieta nadaje się jedynie do tego, by im służyć, jako kochanka, matka, czy zwyczajny obiekt pożądania, wzbudzający zazdrość wśród innych. Co najgorsze, w wielu przypadkach przemoc psychiczna i fizyczna to tylko ułamek tego, o czym zazwyczaj się nie mówi. Nowa powieść Sasson przedstawia właśnie te fakty, które najwygodniej byłoby przemilczeć. Brak możliwości wyboru kandydata na męża (co wbrew powszechnie głoszonym opiniom jest aktem bezprawia), bardzo częste napady i gwałty, a także odbywająca się na wielką skalę sprzedaż kobiet. Bardzo ciężko czytało mi się na ten temat, ale unikanie tematu nie sprawi, że problem przestanie istnieć. Cieszę się jednak, że Sułtana ma odwagę, by o tym mówić, by pokazać światu, co dzieje się w jej kraju. A także w jej rodzinie.

„W kręgu księżniczki” to także barwny, obrazowy, a przede wszystkim zaskakujący portret rodziny królewskiej. Bohaterka z niezwykła drobiazgowością i szczerością przedstawia fakty mogące okryć jej najbliższych, a także ją samą, wstydem i hańbą. Bez większych oporów przedstawia problem coraz częstszego uzależnienia od alkoholu, stawiającego wszystkich w  tym gorszym świetle, że alkohol w tym kraju jest zakazany. Przedstawia przypadki, kiedy mężczyźni z  jej rodziny dopuścili się okrutnego i brutalnego wykorzystywania kobiet. Chętnie dzieli się z nami również osobistymi problemami, jak trudność z utrzymaniem ścisłego postu podczas ramadanu czy kwestie związane z nieposłuszeństwem córek.      

Ta powieść pozwala nam spojrzeć na Arabię Saudyjską i rodzinę królewską w inny sposób. Dzięki opowieści Sułtany poznajemy najgorsze sekrety i najmroczniejsze tajemnice, rzucające cień nawet na  pozytywne aspekty. Doceniam jednak szczerość księżniczki, chęć naświetlenia pewnych spraw. I uporania się z nimi. Sułtana może budzić skrajne emocje, w dużym stopniu za sprawą epatowania bogactwem (temat ten jest dość rozbudowany w  powieści), ale nie można jej odmówić dobrego serca i próby zmienienia systemu na nieco lepszy. Mogłaby zwyczajnie cieszyć się tym, co dostała od losu, ale ona chce zrobić więcej. Dla tych, którzy takiej szansy nie otrzymali.


Sasson pisze lekko, umiejętnie wprowadzając nas w świat księżniczki. Z jej opowieści wyłania się obraz niezwykle intrygujący, który zachęca nas do rozpoczęcia niezwykłej czytelniczej podróży. Sam temat i sposób w jaki został przedstawiony sprawiły, że nie mogłam się od tej powieści oderwać. Nie jest to lektura łatwa i przyjemna, ale bez wątpienia ważna i pouczająca, a może także inspirująca.

Za przesłanie książki do recenzji dziękuję portalowi Sztukater. 

11 komentarzy:

 1. Swietna recenzja, piękne zdjęcia. Lubię takie książki, nie wiem sama dlaczego interesują mnie kobiety w tamtych krajach, chociaz wiadomo jak tam jest.
  TO chyba jedyna temtyka poza erotykami, wojennymi i fantastyką jaka czytam.

  Podrugiejstronieokładki

  OdpowiedzUsuń
 2. Książka z tych, po które z pewnością zdecyduję się sięgnąć. :)
  Bookendorfina

  OdpowiedzUsuń
 3. Bardzo jestem ciekawa tej książki! piękne fotki :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Ja właśnie zakupiłam sobie "Łzy księżniczki" i jestem bardzo ciekawa pióra autorki i tego, w jaki sposób przedstawia ona arabski świat.

  OdpowiedzUsuń
 5. Bardzo podoba mi sie styl autorki, chciałabym poznać wcześniejsze jej książki, bo ta przypadła mi do gustu

  OdpowiedzUsuń
 6. Ta książka to chyba nie moje klimaty :)
  Ale recenzje czytało się bardzo przyjemnie Kochana :)

  Goszaczyta

  OdpowiedzUsuń
 7. Nie słyszałam o tej książce, z chęcią sięgnę po ten tytuł bo temat wydaje mi się bardzo ciekawy.

  Pozdrawiam serdecznie

  OdpowiedzUsuń
 8. Chętnie dowiem się czegoś więcej o Arabii Saudyskiej i Sułtanach !

  OdpowiedzUsuń
 9. Gdy znajdę trochę czasu na nowe książki, to wezmę tę pod uwagę :)

  OdpowiedzUsuń
 10. Uwielbiam książki o arabkach. Są bardzo ciekawe i pouczające. Wiele się z nich nauczyłam.

  Pozdrawiam.
  Kasia z Ebookowych recenzji
  http://ebookowe-recenzje.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 11. Może być ciekawa, tytuł zapisałam :)

  OdpowiedzUsuń

Kochani, jest mi niezmiernie miło gościć Was na mojej stronie :) Bardzo chętnie zajrzałabym do każdego, dlatego proszę, zostawcie kilka słów, które naprowadzą mnie na Wasz trop :)