sobota, 28 stycznia 2017

Must read: Luty

Redaktor Marta Witecka odnosi sukces po publikacji książki opartej na historii miasteczka Mille. Na jednym ze spotkań autorskich ekscentryczna czytelniczka prosi ją o pomoc w rozwiązaniu zagadki tajemniczych zgonów. Dziennikarka odmawia. Ale gdy giną kolejne osoby, postanawia rozpocząć prywatne śledztwo, a przy okazji wykorzystać tę historię jako materiał do swojej następnej książki. Marta Witecka wraca do wydarzeń sprzed trzydziestu lat, kiedy na obozie sportowym w Trzciance zawiązało się bractwo młodych sportowców- pod okiem zafascynowanego ich wyjątkowością opiekuna. Nietuzinkowi, hardzi i pewni siebie, ale też uwikłani z rozmaite prywatne problemy, szybko zyskali sławę obozowej elity. Każdy chciał należeć do tego wyjątkowego grona, jednak oni strzegli swoich granic i swojej przyjaźni. Składali przysięgi lojalności, grali w gry, które czasem przynosiły im mnóstwo śmiechu, a czasem…


Maya Stern, była oficer sił specjalnych, niedawno wróciła do domu z misji w Iraku. Pewnego dnia zamontowana w jej domu kryta kamera, mająca śledzić zachowanie opiekunki dwuletniej Lily, nagrywa filmik z udziałem bawiącej się dziewczynki i jej ojca. Wszystko byłoby w jak najlepszym porządku, gdyby nie fakt, że Joe został brutalnie zamordowany dwa tygodnie wcześniej. Czy może uwierzyć w to, co widziała? Ale to przecież by oznaczało, że Joe żyje. Czy to w ogóle możliwe? Była przecież naocznym świadkiem jego zabójstwa, a po wszystkim zorganizowała mu pogrzeb. Aby znaleźć odpowiedzi na dręczące ją pytania, Maya musi uporać się z mrocznymi tajemnicami z własnej przeszłości. 
Urokliwa sceneria wybrzeża Morza Czarnego oraz wesele przyjaciółki wprawiają Anhusz Czarkudian w nostalgiczny nastrój. Kobieta marzy o życiu poza swoją niewielką, nie dającą żadnych perspektyw, ormiańską wsią. Realia okropnego konfliktu zbrojnego nie pomagają w realizacji celów. Na dodatek Anhusz doskonale zdaje sobie sprawę, że miłość to nieprzewidywalna i nieokiełznana siła. Na przekór społecznym normom, wdaje się w sekretny i niebezpieczny romans z oficerem tureckim. Na tle szalejącej I Wojny Światowej Ormianie są uznawani za nieprzyjaciół stanu, a okrutnym zbrodniom nie ma końca. 


Pociągiem z Kalkuty podróżuje ekscentryczna dziewczyna z kolorowymi nitkami we włosach oraz złotem i srebrem w uszach. Towarzyszą jej trzy matrony wybierające się w pierwszą w swoim życiu wspólną podróż. W Dżarmuli rozśpiewany herbaciarz Johhny Toppo zabawia swoich klientów, a przewodnik świątynny Badal, zakochany w młodzieńcu Raghu, stacza boje ze stryjem. Współczesne Indie kipią życiem, lecz za każdą z tych radosnych historii kryje się głęboko skrywana tajemnica.

Nomi ma siedem lat, gdy wybucha wojna. Dziewczynka traci swoją rodzinę i trafia do aśramy. Jednak również w miejscu objętym pieczą Boga, nic nie jest w stanie obronić jej przed krzywdzącą ręką człowieka. Teraz, jako dorosła kobieta, wraca do Indii, by zmierzyć się ze swoją przeszłością. 
Poruszające wspomnienia z syberyjskiego zesłania. Wyjątkowy powrót po 70 latach na miejsce zsyłki.

W ten sposób powstał unikatowy zapis wspomnień dwojga żyjących uczestników tamtych wydarzeń- Danuty i Bogusława. Ich przeplatające się wypowiedzi malują całościowy obraz najpierw przedwojennego i rodzinnego życia w Hajnówce, potem tragedię wywózki, dramat syberyjskiej tułaczki, powrót do Polski, a wreszcie podjętą po dziesięcioleciach próbę odtworzenia trasy dawnej tułaczki i odwiedzenie miejsc zesłania. 

Kilkunastoletnia Soyara mieszka w Syrii. Gdy wybucha wojna domowa, ginie jej brat, rodzinny dom zamienia się w gruzy, a dziewczyna wraz z matką i rannym ojcem musi uciekać. Trafia do obozu dla uchodźców w Turcji- pobyt jednak zamienia się w piekło. Aby ratować córkę, ojciec decyduje się wydać ją za mąż. Dopiero w drodze do przyszłego męża, Soraya dowiaduje się, że będzie drugą żoną ponad dwukrotnie starszego od siebie mężczyzny. Pierwsza żony i trzy córki nie ukrywają swojej nienawiści. Soraya czuje się jak w pułapce. Czas płynie, a świeżo poślubiony małżonek nie ustaje w zabiegach o jej względy. Dziewczyna dostrzega, że jest kochana, uczy się jak sama może kochać, jej ciało budzi się do miłości. I wtedy po raz kolejny Soraya musi podjąć decyzję, która zaważy na całym jej życiu. W lutym tytułów, które mnie interesują jest mniej niż w styczniu, ale doszukałam się kilku perełek. A jak jest u Was?

Na jakie powieści polujecie?

Czy coś z moich propozycji przypadło Wam do gustu?

9 komentarzy:

 1. Cobena i "Ahnusz" nie mogę przegapić!

  OdpowiedzUsuń
 2. Czekam niecierpliwie na "Trąf, trąf..."

  OdpowiedzUsuń
 3. Na pewno przeczytam Cobena - liczę na porządną dawkę rozrywki, jak zawsze w jego przypadku :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Co dziwne, od początku roku czekałam tylko na jedną powieść, na "Oryks i Derkacza" Atwood. A teraz jakoś nic do mnie w wydawnictwach nie krzyczy:)

  OdpowiedzUsuń
 5. Książka Cobena brzmi ciekawie. ;)

  OdpowiedzUsuń
 6. Zdecydowanie na Cobena! i nową książkę Grzędowicza:)
  pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń
 7. Niestety dla siebie nic nie upolowałam ;)

  OdpowiedzUsuń
 8. Pierwszy raz słyszę o tych wszystkich książkach. Trzeba wiele nadrobić

  Pozdrawiam
  To Read Or Not To Read

  OdpowiedzUsuń
 9. Z chęcią dopadłabym Cobena, a Sny o Jowiszu brzmią bardzo ciekawie, więc być może rozważę dodanie tej książki na moją niekończącą się listę ;)

  OdpowiedzUsuń

Kochani, jest mi niezmiernie miło gościć Was na mojej stronie :) Bardzo chętnie zajrzałabym do każdego, dlatego proszę, zostawcie kilka słów, które naprowadzą mnie na Wasz trop :)