czwartek, 25 maja 2017

A miało być tak pięknieAutor: Magdalena Zimniak
Tytuł: Odezwij się
Wydawnictwo: Prozami
Rok wydania: 2017
Liczba stron: 368
Gatunek: literatura współczesna 
Ada i Rafałek zaginęli jednego  spośród takich samych dni, który niczym szczególnym się nie wyróżniał. Świadków wydarzenia jest niewielu, a ich wiarygodność pozostawia sporo do życzenia. Policja wciąż nie radzi sobie z pchnięciem sprawy naprzód, a brak dowodów utrudnia jej zadanie. Pamiętnik Ady rzuca podejrzenia na zaginioną dziewczynkę. Czy Ada była skłonna skrzywdzić brata?

Magdalena Zimniak zabiera nas w świat, w którym nic nie jest takie, jakim z pozoru się wydaje. Idealna rodzina podzielona została przez sekrety, niedomówienia, niejasności. Bliskość zaczęła umierać, jedność blaknąć. Rodzinne szczęście jest o wiele bardziej kruche, niż można by się było tego spodziewać, a idealny obrazek zostaje pogruchotany przez mieszankę wydarzeń przeszłych i teraźniejszych. Zimniak bardzo dobrze ukazuje kruchość owej książkowej rodziny, błędy, których się dopuściła, zaprzeczenia, jakimi łatwiej było się jej kierować. Z jej opowieści wyłania się obraz oddalonych od siebie małżonków i rodzeństwa, którego relacje również nie do końca powinny wyglądać tak, jak powinny. Za sprawą Ady…

Dziewczynka cierpi na nerwicę natręctw. Każdego dnia zmaga się z trudnościami kreowanymi przez jej własny umysł. Mocne słowa, niechciane obrazy, próba zatracenia się z modlitwie i prośby składane do Boga o pomoc. Autorka książki bardzo dobrze oddała charakter tego schorzenia. Przybliżyła nam cechy dla niego właściwe, ukazała, jak ciężko z nim żyć, zwłaszcza wrażliwej i delikatnej dziewczynce. Ukazanie tych dolegliwości za pomocą pamiętnika prowadzonego przez dziewczynkę to strzał w dziesiątkę. Nadaje to całej sprawie głębi, emocjonalności, wymiaru bardziej osobistego. I sprawia, że dziewczynka na żadnym etapie nie budzi w nas negatywnych czy sprzecznych emocji. Muszę przyznać, że to jedna z najciekawszych i z pewnością najsympatyczniejszych bohaterów powieści.

Mocne i wyraziste tło obyczajowe stanowią bardzo dobrą podstawę dla uczynienia tej historii jeszcze bardziej przejmującą i nadania jej statusu thrillera psychologicznego. Zimniak niezwykle gładko oddaje charakter bohaterów, wnika w ich wnętrze, roztrząsa ich nastroje i emocje. Robi to z wielką przenikliwością, starannością i dbałością o szczegóły. Z wielką łatwością dostrzega w nich dobro i zło, potrafi realistycznie oddać zalety i wady, przeniknąć do umysłu, odnaleźć przyczyny i powody takich, a nie innych zachowań. Nie boi się mroku, z chęcią nurza się w ciemnych sprawach. Subtelnie wprowadza nas w świat przepełniony ciemnością, w którym zło zaczyna przybierać dominującą formę i przytłaczać, coraz mocniej i mocniej. Napięcie zbudowano z wielką pieczołowitością, wraz z zagłębianiem się w powieść odczuwa się je wyraziście i głęboko.

Zimniak wykazała się dobrym pomysłem, co jednak najważniejsze potrafiła ten pomysł odpowiednio zrealizować. Fabuła książki została przemyślana i dopracowana, każdy szczegół dopełniał całość i niczego nie było w tej powieści za dużo. Podoba mi się sposób, w jaki autorka wprowadza nas w akcję, stopniowo, czasem niemal boleśnie pomału, co nie znaczy akurat, że mało się dzieje. Dramat rodziców i dzieci uderza w nas spośród kolejnych rozdziałów, a upływający czas oddziałuje na czytelnika odurzająco.Autorka pięknie operuje słowem i chętnie z niego korzysta, budując akcję powieści i kreując bohaterów. Nie boi się długich opisów, bogatych w słowa, choć często ubogich w dialogi. Mówi się, że niezwykle ciężko jest ułożyć mądre i absorbujące dialogi, ale moim zdaniem o wiele trudniej jest stworzyć powieść, w której tych dialogów jest niewiele, a ona nie męczy i nie nuży.

Mnie nie zmęczyła. Wręcz przeciwnie. Pochłonęłam ją tak szybko, jak mogłam, delektując się fabułą, ciesząc słowem. Nie mogę tej powieści niczego zarzucić. Zasłużyła na każde napisane o niej słowo uznania. To wspaniale, że takie książki wychodzą spod piór polskich autorów.  

Za możliwość przeczytania powieści dziękuję Wydawnictwu Prozami.

8 komentarzy:

 1. Jak tylko pojawi się w bibliotece, to wypożyczę i przeczytam, bo jestem naprawdę zaintrygowana tą książką :)

  OdpowiedzUsuń
 2. lubię thrillery psychologiczne, więc dobrze, że się o tej książce dowiaduję! Nigdy nie byłam fanką gatunku, ale jestem świeżo po przeczytaniu powieści "Zapisane w wodzie" Pauli Hawkins i jestem pod jej ogromnym wrażeniem :) Pozdrawiam!
  Marta

  OdpowiedzUsuń
 3. Przeczytałam wszystkie książki Pani Zimniak i wszystkie bardzo mi się podobały. "Odezwij się" czeka jeszcze na swoją kolej na półce, ale jestem przekonana, że i tym razem powieść w 100 % trafi w me gusta

  OdpowiedzUsuń
 4. Ostatnio ciągle zaczytuje się w romansach, więc muszę w końcu dla mnie odmiany sięgnąć po taka historię z dreszczykiem :) Myślę, że ten tytuł będzie idealny ;)

  OdpowiedzUsuń
 5. Jak już mój stosik nieprzeczytanych książek zmaleje z chęcią sięgnę po tę książkę :)

  Pozdrawiam Agaa
  http://ilovetravelingreadingbooksandfilms.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
 6. Wydaje mi się, że może to być ciekawa historia. Dodaję do listy, zainteresowałaś mnie! :)

  OdpowiedzUsuń
 7. Tak sobie teraz myślę, że dawno nie czytałam nic z tego gatunku. Nie zaszkodziłoby nadrobić to właśnie przy okazji tej powieści. Zapowiada się bardzo interesująco.

  OdpowiedzUsuń
 8. Cieszę się, że coraz więcej na polskim rynku autorów, piszących dobre książki :)

  OdpowiedzUsuń

Kochani, jest mi niezmiernie miło gościć Was na mojej stronie :) Bardzo chętnie zajrzałabym do każdego, dlatego proszę, zostawcie kilka słów, które naprowadzą mnie na Wasz trop :)