piątek, 5 maja 2017

Czas na polowanie
Autor: Ursula Poznanski
Tytuł: Polowanie
Wydawnictwo: Media Rodzina
Rok wydania: 2017
Liczba stron: 448
Gatunek: kryminałZnaleziona na pastwisku martwa kobieta ma wytatuowane na stopach współrzędne, które prowadzą policję do kolejnej zagadki. Sprawca rozpoczyna w ten sposób swą mroczną i chorą zabawę. Beatrice i Florin nie mają zbyt wiele czasu, by go odnaleźć, a kolejne łamigłówki stają się coraz bardziej skomplikowane.Uwielbiam kryminały i przeczytałam ich sporo, dlatego też ich autorom zawsze stawiam bardzo wysoko poprzeczkę. I nie ma dla mnie znaczenia, czy to pisarz, którego dobrze znam, czy to twórca, jakiego spotykam po raz pierwszy. O Ursuli Poznanski nigdy nie słyszałam, jednak fabuła zaintrygowała mnie tak bardzo, że jej powieść chciałam przeczytać tu i teraz. Uwierzcie mi, nie mogłam trafić lepiej.
Poznanski zachwyca czytelnika od pierwszych stron. Intryguje, angażuje w akcję, zmusza do śledzenia fabuły z wielkim zapałem, sprawiając, że poszukiwania sprawcy traktujemy niemalże osobiście. Prowadzona przez nią opowieść jest dość skomplikowana, akcja momentalnie nabiera tempa, wiele się dzieje, a rozwój fabuły to kolejne morderstwa. Dużo krwi, brutalności, autorskiej odwagi w zawiązywaniu intrygi. Uwielbiam takie książki. Bo dla mnie kryminał musi być krwawy, mocny, przerażający ludzkim okrucieństwem. I te elementy w książce się znalazły.

Trup ściele się gęsto. I bardzo dobrze. Co jednak najważniejsze okropieństwa te świetnie wpisują się w zawiłą sprawę, której wyjaśnienie przychodzi policji z wielkim trudem. Autorka prowadząc nas przez kolejne rozdziały niewiele wyjaśnia. Bardzo powoli odsłania karty i choć wysilamy się z całych sił, ciężko nam zrozumieć, o co w tym wszystkim chodzi i jak związek zachodzi między ofiarami. Długo się zastanawiałam, próbując poskładać wszystkie elementy tej brutalnej układanki, ale Poznanski wciąż wodziła mnie za nos. Wydawało mi się, że wiem, o jaką stawkę toczy się gra i rozumiem, wokół czego, ale mordercę odkryłam właściwie na równi z nią. Bo nie dała mi na to wielkiej szansy. Czy mam o to do autorki żal? Absolutnie nie. Sztuką jest tak długo go ukrywać, nie wywołując jednocześnie u czytelnika zniecierpliwienia i znużenia powieścią.

Wartość tej książki wiąże się w dużym stopniu również z wykreowanymi przez pisarkę postaciami. Para detektywów, zaangażowanych w pracę, z wielkim zapałem próbujących dogonić sprawcę i nie zrażających się, że pozostają krok za nim. Odważni, pozwalający się lubić, podchodzący do pracy nieszablonowo. Prym w poszukiwaniu prawdy wiodła policjantka Beatrice. Po przejściach, dzieląca uwagę między pracę i dzieci, próbująca rozprawić się z przeszłością, która wraca w najmniej odpowiednim momencie. Jej osoba bardzo przypadła mi do gustu. Takie bohaterki zawsze są z mojej strony mile widziane.


Poznanski pisze lekko, sprawnie, na temat. Subtelnie wskazuje, że jej bohaterzy też mają życie prywatne, ale nie pochyla się nad nim przesadnie, nie nuży nas osobistymi tematami. Jak nikt inny potrafi zaangażować czytelnika, pociągnąć go za sobą w stronę mroku, skłonić do wspólnych poszukiwań i zespołowego polowania. A sam temat polowań to po prostu strzał w dziesiątkę.
Powieść mnie oczarowała. Chłonęłam ją całą sobą, poświęcając jej maksimum mojego czasu i uwagi, walcząc z sennością i obowiązkami. Bawiłam się wybornie. Gorąco Wam ją polecam. To jeden z tych tytułów, o których jest głośno, bo faktycznie na to zasługują. 

Za możliwość przeczytania książki serdecznie dziękuję Wydawnictwu Media Rodzina.

13 komentarzy:

 1. Kurczę, zszokowało mnie już pierwsze zdanie Twojej recenzji :D A co to będzie gdy sięgnę po książkę? :D Choć kryminałów nie czytam, chyba muszę zrobić wyjątek, kto wie, może przypadną mi do gustu? :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Książkę mam już u siebie i dosłownie na dniach zamierzam zacząć lekturę. Cieszę się, że fabuła wzbudziła w Tobie tak duże emocje, liczę na podobne wrażenia u siebie. Pozdrawiam! :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Uwielbiam kryminały i ostatnio sięgam w zasadzie tylko po nie, a o tym tytule jeszcze nie słyszałam, więc z pewnością będę mieć go od teraz na uwadze.

  OdpowiedzUsuń
 4. Nie słyszałam o tej książce i pewnie gdyby nie Twoja recenzja to by się nie zmieniło. A tak, mam na liście kolejny intrygujący tytuł do przeczytania :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Ja również stawiam kryminałom wysokie wymagania. Zaintrygowało mnie, już na pierwszy rzut oka, nazwisko i narodowość autorki. I w dodatku fabuła jest ciekawa i interesująca.. :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Pierwsze słyszę o tej książce :) fajnie, że pióro autorki jest lekkie i przystępne, ale chyba nie czuję się przekonana.

  OdpowiedzUsuń
 7. Widzę, że muszę narobić i też sięgnąć po te książkę. Brzmi zachęcająco twoja recenzja :)

  OdpowiedzUsuń
 8. Brzmi interesująco, chętnie spotkam się z książką. :)
  Bookendorfina

  OdpowiedzUsuń
 9. Coraz więcej osób poleca serię "Gorzka czekolada", więc koniecznie muszę się z nią zapoznać. Nie wiem czy zacznę od tej książki, ale jest to całkiem możliwe po takiej recenzji.

  Pozdrawiam,
  Lady Spark
  [kreatywna-alternatywa]

  OdpowiedzUsuń
 10. Cóż za zarys fabuły. Nawet nie wiesz jakbym chciała ją przeczytać, wow, wow! :D

  OdpowiedzUsuń
 11. Wiedziałam, że to będzie dobra historia! :)

  OdpowiedzUsuń
 12. Uwielbiam kryminały! A ten wyjątkowo mnie zachęcił. Mam nadzieję, że prędzej czy później wpadnie w moje ręce

  OdpowiedzUsuń

Kochani, jest mi niezmiernie miło gościć Was na mojej stronie :) Bardzo chętnie zajrzałabym do każdego, dlatego proszę, zostawcie kilka słów, które naprowadzą mnie na Wasz trop :)