sobota, 4 marca 2017

MUST READ MARZEC

W marcu moją uwagę zwróciło zaledwie sześć tytułów, a jednak ta niedługa lista okazała się bardzo różnorodna :)


Wierzymy w uczciwość i mądrość sędziów. Ich rzetelność i bezstronność stanowią podstawę całego systemu sądownictwa. Ufamy, że zagwarantują nam sprawiedliwe procesy, chroniąc prawa wszystkich stron postępowania, karząc tych, którzy czynią źle, i nadzorując prawidłowe i sprawne funkcjonowanie wymiaru sprawiedliwości. Ale co się dzieje, gdy sędzia nagina prawo lub bierze łapówki? Lacy Stoltz bada prawidłowy przebieg procesów sądowych na Florydzie. Jest prawniczką, a nie policjantką, do jej obowiązków należy odpowiadanie na skargi dotyczące przebiegu postępowania sądowego. Po dziewięciu latach pracy w komisji, wie, że powodem większości problemów jest niekompetencja. Ale afera korupcyjna w końcu trafia na jej biurko.
Dla Julii Maxton nie ma nic straszniejszego niż utrata jednej z trzech córek. Staje w obliczu tej tragedii w dniu, gdy jedna z nich, siedemnastoletnia Haley, powoduje wypadek samochodowy, w którym ginie jej młodsza siostra, Caitlin. Sześć tygodni później rodzina jest na skraju rozpadu. Julia stara się nie okazywać Haley wrogości, ale chowa do niej głęboką urazę. Ben, jej mąż, staje się emocjonalnie obojętny, najmłodsza córka, Izzy, nie może dojść do siebie, a Haley, choć uparcie twierdzi, że nic jej nie jest, robi wszystko, by temu zaprzeczyć. 
W obawie przed utratą drugiego dziecka Julia postanawia zabrać Haley w podróż przez cały kraj. Może w samochodzie - gdzieś między Nevadą a Maine - uda się im zasypać przepaść, która je rozdzieliła. Ale najpierw kobieta musi znaleźć odpowiedź na szereg bolesnych pytań. Czy jest dobrą matką? Czy w głębi serca odpowiedzialną i uroczą Caitlin kochała bardziej niż upartą i buntowniczą Haley? Czy Haley w ogóle może jeszcze odnaleźć spokój i pogodzić się z nią? W najbardziej złożonej i skłaniającej do myślenia powieści, jaką ma na swoim koncie Colleen Faulkner, niewyobrażalna tragedia staje się początkiem drogi ku nadziei i wybaczeniu. Szczera i zapadająca w pamięć opowieść ukazuje zaskakujące pokłady siły, dzięki którym rodzina jest  w stanie przetrwać nawet największy kryzys.
Miranda, fotografka natury, zostaje wysłana na małą wyspę, aby sfotografować lokalną przyrodę. Towarzyszy jej jedynie sześciu osobliwych naukowców. Kobieta przywiązuje się do egzotycznej i współtowarzyszy, jednak mimo zażyłości zaczyna odczuwać dziwny niepokój. Atmosfera robi się coraz gęstsza; słychać szepty o legendzie mówiącej, że miejsce ich zamieszkania zwie się „Wyspami Śmierci”… A z każdym kolejnym aktem przemocy robi się… duszno. I już każdy jest podejrzany o najgorsze.

Lata 60. XX wieku. Kiedy etniczna mniejszość Igbo zakłada swe własne państwo, wybucha wojna domowa. W ogarniętym konfliktem kraju krzyżują się losy służącego Ugwu, pięknej Olanny, która porzuciła dostatnie życie w Lagos, aby zamieszkać ze swym ukochanym oraz Richarda, radykalnego Anglika, oczarowanego enigmatyczną siostrą bliźniaczką Olanny. Ogarnięci wstrząsającymi okropieństwami wojny starają się przetrwać w świecie konfliktów klasowych, religijnych, rasowych i ekonomicznych.


Piękno i brzydota nie zawsze są kwestią wyglądu.
 
Wyobraź sobie, że gdy przychodzisz do szkoły, oczy wszystkich są wbite w jeden punkt.
W listę.
Czy znajdziesz na niej swoje nazwisko? A jeśli tak, to w której kategorii?
 
Co roku ktoś - nie wiadomo, kto - wybiera dwie dziewczyny z każdego rocznika. Jedna zostaje okrzyknięta najpiękniejszą, druga - najbrzydszą.
O tych spoza listy natychmiast się zapomina. Wybrane nagle znajdują się w centrum uwagi całej szkoły. 
Na liście są nazwiska ośmiu dziewcząt. W świecie po liście ich życie już nigdy nie będzie takie samo.


O Boko Haram wiadomo mniej niż o reżimie Północnej Korei, choć to jedna z najbardziej okrutnych organizacji terrorystycznych na świecie, a na jej czele stoi znany z fanatyzmu Abubakar Shekau. Kierując się prawem szariatu, sekta walczy o utworzenie w Nigerii kalifatu, współpracuje z Al-Kaidą i przysięgła wierność Państwu Islamskiemu.
O jej istnieniu Zachód dowiedział się w kwietniu 2014 roku, gdy krzyczący „Allah Akbar" żołnierze Boko Haram porwali z internatu w niewielkim mieście Chibok dwieście siedemdziesiąt sześć dziewcząt. Miliony internautów, aktywiści, politycy, w tym Michelle Obama, zjednoczyli się pod hasłem #BringBackOurGirls.
Bauer dotarł do części dziewcząt, którym cudem udało się uciec z niewoli na bagnach Sambisy. Przerażone opowiedziały mu o koszmarze i przemocy pod sztandarem Koranu. Ich relacje dokumentują zbrodnie i dają wgląd w strukturę organizacji, która w ostatnich latach zamordowała więcej ludzi niż Państwo Islamskie.
W książce autor nie tylko opisuje dramat kobiet, lecz także ostrzega, że fala uderzeniowa przemocy i chaosu łatwo dotrze z Nigerii do Europy.

Czy któryś z tych tytułów wpadł Wam w oko?

A może przeoczyłam coś ciekawego?

15 komentarzy:

 1. Niestety, nie kojarzę tych powieści, ale kto wie, może będę miała okazję po którąś sięgnąć ;) "Porwane" brzmi interesująco, spodziewam się dobrej, mocnej książki, która pozostaje w pamięci na długo ze względu na swój temat.

  OdpowiedzUsuń
 2. Czekam na Strażników Światła, przeczytam tę powieść na 100%, zapowiada się świetnie. Reszty niestety nie znam, choć nieco kojarzę Fatalną listę.
  Pozdrawiam!
  Osobliwe Delirium

  OdpowiedzUsuń
 3. Chciałabym w końcu sięgnąć po jakąś książkę z serii "Kobiety to czytają", bo jak dotąd jeszcze nigdy nie udało mi się dla żadnej znaleźć czasu i bardzo tego żałuję,bo książki te wydają się być naprawdę ciekawe.

  OdpowiedzUsuń
 4. "Strażników światła" mam w planach :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Ja nie słyszałam o żadnej z wymienionych przez Ciebie pozycji, ale jestem niezwykle ciekawa Demaskatora ;)

  Pozdrawiam ;)

  OdpowiedzUsuń
 6. "Fatalna lista" już ostatnio wpadła mi w oko. Nie miałam jednak pojęcia o książce "Połówka żółtego słońca", a mogłaby mi się spodobać. Muszę sobie zapisać tytuł. W marcu jednak najbardziej czekam na powieść "Zły Romeo" :)

  OdpowiedzUsuń
 7. Nie słyszałam o żadnej z tych ksiażek z wyjątkiem "fatalnej listy:, ale do tego mnie jakoś nie ciągnie :P Kompletnie nie moje klimaty. Wydaje mi się to całkiem przewidywalna książka o szkolnej hierarchii :P
  Buziaki :*
  pomiedzy-wersami.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 8. Strażnicy światła i Fatalna lista - jestem bardzo ciekawa tej książki.

  OdpowiedzUsuń
 9. Wszystkie pozycje czytelnicze warte bliższego przyjrzenia się. :)
  Bookendorfina

  OdpowiedzUsuń
 10. "Julia i jej córki" oraz "Fatalna lista" czekają na czytniku na swoją kolej. :)

  OdpowiedzUsuń
 11. Jakoś żadna książka nie przykuła mojej uwagi.

  OdpowiedzUsuń
 12. Niestety nic mnie nie zainteresowało, ale może to i lepiej :D

  OdpowiedzUsuń
 13. Jestem zaintrygowana "Strażnikami światła" oraz "fatalną listą"

  OdpowiedzUsuń
 14. Nice book list!
  I`m following ur blog with a great pleasure via GFC
  Please join me
  Sunny Eri: beauty experience

  OdpowiedzUsuń
 15. ,,Porwanie" chcę bardzo przeczytać!

  OdpowiedzUsuń

Kochani, jest mi niezmiernie miło gościć Was na mojej stronie :) Bardzo chętnie zajrzałabym do każdego, dlatego proszę, zostawcie kilka słów, które naprowadzą mnie na Wasz trop :)